Zdarza się, że migdałki podniebienne zbytnio się rozrosną. Dzieje się tak zazwyczaj po częstych infekcjach. Są wtedy mechaniczną przeszkodą w gardle, która utrudnia połykanie. Przerosnąć może także migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), a to utrudnia oddychanie przez nos.
Objawy związane z przerośnięciem migdałków:
-
Utrudnione oddychanie, czasem nawet bezdech senny.
-
Częste stany zapalne zatok.
-
Nawracające ropnie.
-
Bardzo częste anginy.
-
Problemy z przełykaniem.
-
Nieustający, przewlekły ból gardła.
-
Nawracające infekcje ucha.
-
Problemy ze słuchem.
-
Niepoprawna wymowa (gdy migdałki są tak przerośnięte, że utrudniają prawidłowe przemieszczenie się aparatu mowy, może być to też związane ze stale zatkanym nosem towarzyszącym przerostowi trzeciego migdałka).
-
Nieświeży oddech.
Specjaliści realizujący usługi:
-
dr Beata Janusz
-
dr Arkadiusz Kasztelan
-
dr Wojciech Goliszek
-
dr Elżbieta Wroczek-Glijer
Usunięcie migdałków jest zabiegiem polegającym na usunięciu migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka w znieczuleniu ogólnym. Wykonywany jest w ramach Chirurgii Jednego Dnia. Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Przez około 7 dni po zabiegu, zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych.
Przed podjęciem decyzji o konieczności wykonania zabiegu, specjalista laryngolog musi ustalić, czy widoczny przerost migdałków jest tymczasowy, czy stały. Podczas infekcji migdałki są naturalnie powiększone, ponieważ zwiększają produkcję przeciwciał i taki stan nie jest przesłanką do ich usunięcia. Dopiero dokładny wywiad oraz dalsze obserwacje mogą potwierdzić stały przerost migdałków oraz konieczność wykonania zabiegu.
Dowiedz się więcej:
Umów się na konsultację do specjalisty laryngologa
tel. 81 53 04 400 – Rejestracja Ogólna
Umów się na zabieg usunięcia migdałków
tel. 794 136 038- Rejestracja zabiegów Szpital Specjalistyczny