W ramach NFZ

Tak - wymagane skierowanie

Komercyjnie

Koszt operacji zaćmy z zastosowaniem poszczególnych soczewek:

  • Podstawowa soczewka - od 3000 zł
  • Soczewka acrysof IQ - od 4200 zł
  • Soczewka lentis comfort - od 5500 zł

Kwotę za zabieg ustala Lekarz Specjalista podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

W ramach abonamentu

Nie

Znieczulenie

Miejscowe / ogólne

Czas trwania

10 - 15 min
Czas pobytu 3-4 godziny
Znieczulenie: miejscowe lub ogólnie (jeśli są wskazania)
od 18-tego roku życia.

Czas rekonwalescencji (L4)

do 14-stu dni

Obszar ciała

Oczy

Leczenie zaćmy w Lublinie


Przychodnia w Lublinie CM Sanitas wykonuje profesjonalne zabiegi leczenia zaćmy. Pierwszym z nich jest fakoemulsyfikacja, która odbywa się poprzez zastosowanie ultradźwięków. Jest to proces wymiany zmętniałej części soczewki na nową – przejrzystą. Zabieg usunięcia zaćmy trwa nie dłużej niż 20 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. 

Drugim, również bezbolesnym sposobem jest kapsulotomia laserowa YAG. Zabieg ten leczy zaćmę wtórną. Trwa on kilka minut – przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Zaćma wtórna może pojawić się po kilku miesiącach lub latach po operacji. 

Zaćma stanowi częsty problem, zwłaszcza u osób starszych. Zabieg usunięcia zaćmy należy do najbardziej bezpiecznych zabiegów chirurgicznych ze względu na jego częste przeprowadzanie. Leczeniem zaćmy w Lublinie zajmują się doświadczeni specjaliści. Ryzyko wystąpienia powikłań jest niskie dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych podczas leczenia. Zespół lekarzy z CM Sanitas Lublin, zaoferuje Państwu fachową pomoc od wywiadu z pacjentem, poprzez rejestrację i przygotowanie do zabiegu, aż po usunięcie zaćmy i opiekę pooperacyjną.

Specjaliści realizujący usługę leczenia zaćmy:

Wskazania

Zaćma zwana również kataraktą jest to taki stan oka, w którym na skutek stopniowej utraty przejrzystości soczewki oka dochodzi do pogorszenia widzenia. Najczęściej zaćma występuje u osób starszych – tzw. zaćma starcza i jej etiologia nie jest dokładnie wyjaśniona. Może też być spowodowana czynnikami genetycznymi, stosowanymi lekami np. sterydami lub urazem oka.
Pacjenci zgłaszają się do lekarza z pogorszeniem widzenia w nadziei zmiany okularów. Niestety zmiana korekcji okularowej nie pomaga w ogóle lub w niewystarczającym stopniu i chory kierowany jest do ośrodka wykonującego operacje zaćmy.

Leczenie zaćmy jest obecnie wyłącznie chirurgiczne. Stosowane preparaty w postaci kropli nie mają klinicznego potwierdzenia ich skuteczności, a ich długotrwałe przyjmowanie może prowadzić do trwałych zmian w oku z powodu działań niepożądanych.

Przygotowanie do zabiegu

Pacjent/ka w dniu zabiegu powinien być zdrowy, wszystkie infekcje i stany zapalne powinny być wyleczone. Lekarz zleca badania, które pacjent/ka powinien przywieźć ze sobą przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu

1. Konsultacja kwalifikująca u specjalisty realizującego zabieg
2. Rezerwacja terminu zabiegu w rejestracji zabiegów szpitanlnych (tel. 815340400) – parter wejście od ul. okopowej
3. W dniu realizacji zabiegu: przyjęcie do szpitala - wywiad pielęgniarski, anestezjologiczny, lekarski, wyznaczenie terminu bezpłatnej wizyty kontrolnej po zabiegu
4. Realizacja zabiegu
5. Wypis do domu po 6 godziach od zabiegu i ustabilizowaniu Pacjenta
6. Wizyta kontrolna po zabiegu – wydanie zaświadczenia i zwolnienia lekarskiego oraz wszystkich niezbędnych skierowań oraz wyznaczenie terminu kolejnej konsultacji po około 3 tygodniach.
W ostatnich latach dokonał się wielki postęp w chirurgii zaćmy i obecnie jest to najczęściej wykonywany i jeden
z najbardziej bezpiecznych zabiegów chirurgicznych na świecie. Sam zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, trwa kilkanaście minut i w krótkim czasie po zabiegu pacjent może iść do domu.

Zabieg polega na wymianie zmętniałej części soczewki za pomocą ultradźwięków (fakoemulsyfikacji) oraz wszczepieniu soczewki przejrzystej do torebki soczewki. Podczas zabiegu wykonywane jest bardzo niewielkie nacięcie oka, które nie wymaga zakładania szwów, co znacznie skraca okres gojenia i zmniejsza astygmatyzm rogówki w porównaniu ze starą metodą – zewnątrz torebkowego usunięcia zaćmy.

Przed zabiegiem wykonywane są badania określające krzywiznę rogówki i długość gałki ocznej. Jest to niezbędne do określenia mocy soczewki wczepianej do oka. Przed zabiegiem zakraplane są do operowanego oka leki rozszerzające źrenicę. Czas operacji to około 15-20 minut i zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Opieka pooperacyjna

Po zabiegu zakładany jest opatrunek na oko, pacjent odpoczywa krótki okres czasu po operacji (około 20-30 minut)
i może zostać wypisany do domu. Opatrunek jest usuwany następnego dnia w trakcie wizyty kontrolnej.

Po operacji zaćmy może wystąpić niewielkie swędzenie, podrażnienie oka, uczucie ciała obcego. Może również występować wydzielina z oka oraz światłowstręt. Zwykle są to objawy przemijające i ustępują po paru dniach. Bezpośrednio po operacji Pacjent zakrapla leki, przepisane przez okulistę w celu przyspieszenia gojenia i zmniejszenia ryzyka infekcji. Trzeba unikać pocierania i dotykania oka. Dla ochrony oka można nosić okulary lub osłonę. W słoneczne dni wskazane są przyciemniane okulary przeciwsłoneczne. W domu należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownego schylania się. Można spacerować, chodzić po schodach, oglądać telewizję i wykonywać lekkie prace domowe. Gojenie i stabilizacja widzenia występuje zwykle po 4-6 tygodniach od operacji.

Po operacji można wykonywać większość codziennych czynności, pomimo, że widzenie operowanym okiem jest jeszcze przymglone. U większości osób potrzeba kilku tygodni do poprawy i pełnej stabilizacji widzenia. Po wszczepieniu soczewki sztucznej większość osób obserwuje, że kolory są bardzo jasne. Wynika to z tego, że wszczepiona soczewka jest przezroczysta, natomiast soczewka naturalna ma żółtawo-brązowawy odcień. Oko w okresie kilku miesięcy przyzwyczai się do tego, że odbierane kolory są jaśniejsze. Pomocnym w tym może być stosowanie przyciemnianych okularów, zwłaszcza w okresie słonecznej pogody.
Korekcja okularowa jest zwykle wymagana do czytania. Po operacji, zwykle kilka tygodni, aż do momentu zagojenia się oka i stabilizacji widzenia, można dobrać nowe okulary do czytania. Do tego czasu można używać dotychczasowych okularów.

Problemy po operacji występują rzadko. Należy wymienić: infekcję, krwawienie, stan zapalany (ból, zaczerwienie, obrzęk), podwójne widzenie, niskie lub wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe i utrata widzenia. Stany te mogą być skutecznie leczone pod nadzorem lekarza okulisty.

Czasami może dochodzić do zmętnienia torebki soczewki, do której wszczepiana jest soczewka sztuczna. Objawia się to stopniowym przymgleniem widzenia. Stan ten określa się jako - zaćmę wtórną i może występować
u niektórych osób po kilku miesiącach lub latach od momentu operacji.

Leczenie zaćmy wtórnej polega na wykonaniu małego otworu w zmętniałej torebce soczewki za pomocą lasera. Zabieg ten nazywa się kapsulotomią laserową YAG, trwa kilka minut, jest bezbolesny i przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Wykonanie zabiegu umożliwia promieniom światła łatwiejsze przechodzenie do siatkówki i Pacjent odczuwa poprawę widzenia. Po tym zabiegu rzadko występują powikłania. Jednym z nich może być wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może być skutecznie leczone kroplami do oczu

Zalecenia

Osoba poddana zabiegowi nie może prowadzić samochodu na konkretne zalecenie lekarza. Wymagane jest unieruchomienia miejsca poddanego iniekcji na czas 7 dni (czyt. kule, ortezy, szyna gipsowa, temblak). Możliwe jest, że na kilka dni od zabiegu, mogą pojawić się pewne dolegliwości bólowe. W celu ich złagodzenia, rekonwalescent może przyjmować paracetamol lub tramal, bezwzględnie unikając jakiejkolwiek dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych NSAID. Pacjent musi poddawać się również koniecznej kontroli w 7. i 21. dniu po zabiegu. Ma to na celu ocenić funkcję kończyny, natężenie dolegliwości bólowych, lub ewentualnego wdrożenia.

Bezpieczeństwo

Ryzyko jakichkolwiek powikłań jest minimalne, a wszystko za sprawą faktu pochodnych komórek macierzystych (własne ciało).