Videodermatoskopia jest to nowoczesna, nieinwazyjna i zaawansowana technika diagnostyczna, która umożliwia dokładną analizę skóry i zmian skórnych. Jest to szczególnie przydatne narzędzie w rozpoznawaniu podejrzanych znamion skórnych oraz monitorowaniu zmian w czasie.
Videodermatoskop to precyzyjne urządzenie pozwalające na kompleksowe badanie powierzchni skóry i wykonanie komputerowej analizy i dokumentacji cyfrowej zmian skórnych. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu epiluminescencyjnego i specjalistycznego oprogramowania możliwa jest rzeczywista kontrola zmian skórnych w czasie ze szczególnym uwzględnieniem zmian atypowych. Specjalista może porównać badane zmiany skórne ze zdjęciami archiwalnym zachowanymi w dokumentacji leczenia pacjenta.
Videodermatoskop pozwala na wczesne wykrycie czerniaka i zmian przednowotworowych. Zdiagnozowanie zmian skórnych w ich początkowej fazie rozwoju i kontrolowanie następujących w nich zmian koloru, rozmiaru, struktury jest najskuteczniejszą metodą eliminacji zagrożenia transformacją nowotworową.
Wideodermatoskopię należy wykonywać profilaktycznie raz w roku w przypadku gdy:
- Na skórze pojawiła się nagle nowa zmiana
- Istniejące znamiona powiększają się, stają się asymetryczne i maja nierówne brzegi
- Zmienia się kolor znamienia lub staje się niejednolity
- Zmiana skórna jest opuchnięta, zaczerwieniona, boli, swędzi, łuszczy się
- Ze znamienia zaczyna się sączyć krew
- wczesna diagnostyka i wykrywanie raka skóry, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
- redukcja konieczności wykonywania zbędnych biopsji skórnych dzięki dokładniejszej ocenie podejrzanych zmian.
- precyzyjne monitorowanie zmian skórnych przez okres czasu, co pozwala na szybką reakcję w przypadku niepokojących zmian
- poprawa skuteczności leczenia dzięki wcześniejszemu rozpoznaniu.
Przed badaniem przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny. Lekarz zadaje pytania dotyczące m.in. przebytych nowotworów skóry, przypadków tej choroby wśród najbliższych członków rodziny, doświadczanych dolegliwości. Specjalista przykłada do skóry kamerę, za pomocą której przekazuje obraz do komputera, gdzie następuje analiza zmiany i zapis obrazu w formie elektronicznej. Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Zajmuje od kilkunastu minut do nawet godziny – czas trwania zależy od wielkości analizowanego obszaru skóry. Po badaniu pacjent otrzymuje szczegółowy raport, w którym znajdują się informacje o znamionach zakwalifikowanych do obserwacji i usunięcia. Program wylicza średnią ocenę ryzyka nowotworu.