W ramach NFZ

Tak- wymagane skierowanie

Komercyjnie

2100 zł- jednostronne

W ramach abonamentu

Nie

Znieczulenie

Ogólne

Czas trwania

Około 40 minut

Czas pobytu w CM Sanitas

Do 12 godzin

Czas rekonwalescencji (L4)

Do 31 dni

Obszar ciała

Jądra, podbrzusze

Grupa wiekowa Pacjentów

Od 12 miesiąca życia lub według wskazań lekarza

Nieobecność jąder w mosznie, tzw. wnętrostwo, jest skutkiem zatrzymania procesu zstępowania jąder z jamy brzusznej. Wada rozwojowa u noworodków męskich, polegająca na niewłaściwym umieszczeniu jednego lub obu jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym zamiast w mosznie. Niezstąpienie jąder grozi ich przegrzaniem, co sprzyja powstawaniu nowotworów jądra oraz może doprowadzić do zatrzymania produkcji plemników, czego skutkiem jest niepłodność.

Proces zstępowania jader powinien zakończyć się u chłopców przed drugim rokiem życia. Jeśli do tego czasu jądra nie przemieszczą się we właściwe miejsce, wymagana jest ingerencja chirurgiczna. Nieleczona wada może prowadzić do powstania nowotworów jądra lub skutkować niepłodnością.

Proponowany zabieg operacyjny

Operacja trwa około 30 minut. Ogólna zasadą operacji jest uwolnienie powrózka nasiennego z elementów powodujących jego skrócenie, sprowadzenie jądra do moszny i takie jego umocowanie, aby zapobiec jego cofaniu się w kierunku kanału pachwinowego.

Opieka pooperacyjna

Przez kilka dni po jej wykonaniu rodzice muszą odpowiednio zabezpieczyć rany na mosznie i brzuchu przed zakażeniem.

Dodatkowe informacje

Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Wskazania

Niezstąpienie jąder grozi ich przegrzaniem, co sprzyja powstawaniu nowotworów jądra oraz może doprowadzić do zatrzymania produkcji plemników, czego skutkiem jest niepłodność.

Przygotowanie do zabiegu

*dziecko musi być zdrowe
*przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania morfologii i grupy krwi oraz przeprowadzenie konsultacji z urologiem jak również anestezjologiem.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na fizycznym umiejscowieniu jądra na swoim miejscu.
Wykonywane są dwa nacięcia -jedno w pachwinie, drugie niewielkie na worku mosznowym. Oba nacięcia traktowane są szwami rozpuszczalnymi.

Opieka pooperacyjna

Po zabiegu zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza. Ważne jest ogranicznie aktywności fizycznej przez około 3 dni. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe gojenie rany. Opatrunki rodzice usuwają samodzielnie w 5 dobie. Niewielkie zaczerwienienie, krwiak ("siniak") i zgrubienie w okolicy rany są rzeczami normalnymi i ustępują czasami nawet dopiero na przestrzeni kilku tygodni. Ostateczna kontrola mająca na celu ocenę wielkości i żywotności jądra oraz jego lokalizacji przeprowadzana jest nie wcześniej niż po 4 miesiącach od zabiegu. W tym czasie następuje regeneracja tkanki ,odzyskanie prawidłowej konsystencji i całkowite ustąpienie pooperacyjnego obrzęku. W niektórych wątpliwych przypadkach konieczne są dalsze kontrole, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy spodziewamy się, że jądro podejmując swą funkcje powiększy się.