Trądzik to głównie problem młodzieży. Ostatnio jednak zaobserwowano coraz częstsze utrzymywanie się zmian trądzikowych także u osób powyżej 25. roku życia. Wczesne rozpoznanie i leczenie oraz odpowiednia higiena, kosmetyki i dieta pomogą wyleczyć trądzik młodzieńczy i uniknąć blizn.

Specjaliści realizujący usługę:

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków łojowo-włosowych zależną od hormonów – androgenów. Mieszki łojowo-włosowe są to, jak gdyby wgłobienia skóry, z dna których wyrasta włos, a do przewodu wyprowadzającego dołączony jest gruczoł łojowy.

Mieszki znajdujące się na twarzy, plecach i górnej części klatki piersiowej mają specyficzne cechy. Widoczne na powierzchni skóry otworki – tzw. pory, stanowią ich ujścia. Z mieszków w tych okolicach wyrastają delikatne włosy, które mogą być zupełnie niewidoczne, natomiast gruczoły łojowe są przerośnięte, zawierają bardzo dużo komórek produkujących widoczną na powierzchni skóry wydzielinę – łój.

Objawy

Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się występowaniem otwartych i zamkniętych zaskórników oraz wykwitów zapalnych: grudek i krost, zlokalizowanych na tych fragmentach skóry, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych, tj. na twarzy, górnej połowie klatki piersiowej i na plecach. Wykwity chorobowe mogą też występować na ramionach i pośladkach.

 

Główne przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego

 • wzrost poziomu hormonu androgenu we krwi,

 • nadmierne rogowacenie w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych,

 • nadmierne gromadzenie się bakterii w obrębie gruczołów.

 

Czynniki cywilizacyjne pogłębiające trądzik

 • opalanie, podczas którego skóra staje się grubsza i może blokować ujście gruczołów łojowych,

 • codzienny stres zaburzający równowagę hormonalną,

 • zaburzenia hormonalne podczas cyklu miesiączkowego, dieta uboga w tłuszcze roślinne i cynk,

 • spożywanie dużej ilości fast foodów i cukrów,

 • stres oksydacyjny, czyli sytuacja, kiedy organizm nie radzi sobie z wolnymi rodnikami.

 

Najskuteczniejsze metody leczenia trądziku młodzieńczego

 1. Antybiotyki zapisane przez dermatologa, najczęściej to erytromycyna, minocyklina, tetracyklina, doksycyklina.

 2. Tabletki antykoncepcyjne na receptę, regulujące poziom hormonów.

 3. Kremy z retinolem. Retinol, czyli witamina A, reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza nadmierną produkcję łoju, dlatego jest pomocny przy pielęgnacji skóry trądzikowej i tłuste. Powoduje również zwężenie ujścia porów i jednoczesną regenerację skóry. Kurację najlepiej zaczynać od niskiego stężenia retinolu.

 4. Kuracja kwasami AHA (glikolowy, migdałowy, mlekowy i jabłkowy). Wybór kwasu i stężenia zależy tu od rozmiaru trądziku. Im wyższe stężenie, tym silniejsze działanie złuszczające. Kwasy świetnie radzą sobie również z przebarwieniami i ograniczają powstawanie blizn potrądzikowych.

 1.  

 

Pielęgnacja cery trądzikowej w domu

KROK 1: Dokładne oczyszczenie skóry

Pielęgnację skóry trądzikowej powinniśmy rozpocząć od dokładnego jej oczyszczenia z zanieczyszczeń i bakterii. Pamiętaj tylko, aby używać do tego łagodnych i aptecznych preparatów przeznaczonych do skóry trądzikowej, np. żelu oczyszczającego
WSKAZÓWKA: Unikaj stosowania agresywnych preparatów oczyszczających na bazie alkoholu lub mydła. Mogą one doprowadzić do przesuszenia skóry, co tylko pogorszy jej stan. Gruczoły łojowe zostaną pobudzone do działania i w efekcie nasilą się stany zapalne.

 

KROK 2: Nawilżenie skóry – dobierz odpowiedni krem

Kolejnym ważnym krokiem jest zapewnienie naszej skórze optymalnego nawilżenia. Krem przeznaczony do skóry trądzikowej powinien posiadać właściwości regulujące wydzielanie sebum, antybakteryjne i łagodzące. Wybieraj dermokosmetyki, które dostępne są w aptece, aby mieć pewność, że zapewnisz skórze profesjonalne wsparcie w walce z trądzikiem.
WSKAZÓWKA:
Dermokosmetyki przeznaczone do skóry trądzikowej posiadają innowacyjną formułę, dzięki której usuwają niedoskonałości oraz zapobiegają powstawaniu przebarwień potrądzikowych. Pomagają zachować równowagę skóry tłustej z niedoskonałościami i zapobiegają powstawaniu kolejnych niedoskonałości.

 

KROK 3: Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

Pod wpływem działania promieni słonecznych dochodzi do nadmiernego przesuszenia skóry i wzmożonego narastania warstwy rogowej naskórka, co prowadzić może do zatkania porów i w efekcie nasilenia stanów zapalnych. Co więcej, wystawienie skóry ze zmianami trądzikowymi na słońce bez odpowiedniej ochrony, może skutkować nieestetycznymi i trudnymi do pozbycia się przebarwieniami i plamami. Dlatego korzystanie z produktów przeciwsłonecznych jest ważnym krokiem w pielęgnacji skóry trądzikowej.
WSKAZÓWKA: Wybierając produkty przeciwsłoneczne wybieraj takie, które nie mają tłustej konsystencji, łatwo się wchłaniają i posiadają wysoką ochronę przeciwsłoneczną (30 SPF lub 50 SPF).

 

KROK 4: Makijaż skóry trądzikowej – pielęgnuj i zakrywaj niedoskonałości

Idealny makijaż skóry trądzikowej to taki, który z jednej stronie ukryje niedoskonałości, a z drugiej zapewni skórze pielęgnację. Jednym z ważniejszych produktów do wykonania makijażu skóry trądzikowej jest odpowiedni podkład. Ważne, aby miał jednocześnie właściwości matujące i nawilżające. Przesuszenie skóry może wywołać nadmierną produkcję sebum i wpłynąć na nasilenie się trądziku.
WSKAZÓWKA: Kupując kosmetyki do makijażu, wybieraj dermokosmetyki, czyli produkty o działaniu zarówno leczniczym, jak i kosmetycznym. Oprócz wysokiego stopnia krycia takie kosmetyki powinny być mineralne, hipoalergiczne oraz mieć właściwości antybakteryjne.

Dodatkowe informacje

Porady zawarte w tym artykule to jedynie ogólne wytyczne.
W przypadku wątpliwości lub gdy rozpoczynasz nową kurację skonsultuj się ze specjalistą - lekarzem dermatologiem.