Zabieg wykonuje się w przypadku różnego rodzaju zmian ogniskowych piersi. Po usunięciu, wycięte zmiany zawsze są poddane badaniu histologicznemu w celu określeniu ich rodzaju
Specjaliści realizujący usługę:
Konsultacja przed zabiegiem
Konsultacja przed zabiegiem to czas na rozmowę z lekarzem o indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach związanych z zabiegiem. Wtedy też chirurg odpowie na nurtujące pytania, przekaże niezbędne informacje medyczne i zdrowotne związane z zabiegiem jak również omówi przebieg i zakres zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu
Pacjentka w dniu operacji powinna być zdrowa, wszystkie infekcje i stany zapalne powinny być wyleczone. Lekarz zleca badania, które pacjentka powinna przywieźć ze sobą przed zabiegiem.
W przypadku gdy pacjentka pali papierosy powininna zrezygnować z nich przynajmniej na 2 tygodnie przed zabiegiem (palenie powoduje opóźnione gojenie ran). Zaleca się również odstawienie w tym czasie środków antykoncepcyjnych oraz leków zaburzających krzepliwość krwi. Bezwarunkowo należy zrezygnować z kąpieli słonecznych i solarium na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
W dniu zabiegu
Pacjentka zgłasza się na umówioną godzinę do Rejestracji Zabiegów. Powinna być na czczo na 6 godzin przed zabiegiem tzn. należy powstrzymać się od jedzenia i picia, a także od żucia gumy. Rano w dniu zabiegu zaleca się pacjentom kąpiel pod bieżącą wodą w mydle antyseptycznym. Zalecane jest pozostanie bez makijażu, ubranie do przebrania (dres, piżama, ciapy) powinno być luźne, nie krępujące ruchów.
Bezpośrednio przed zabiegiem wykonuje się rysunki wyznaczające linie cięć oraz stanowiące punkty orientacyjne w trakcie operacji. Wykonane zostaną zdjęcia fotograficzne do dokumentacji medycznej.
Czas trwania zabiegu: ok 30 minut
Rodzaj znieczulenia: miejscowe lub ogólne
Pobyt w szpitalu: 1 dzień
Przebieg zabiegu
Zabieg przeprowadza się w warunkach bloku operacyjnego. Radykalne wycięcie zmiany piersi polega na wykonania chirurgicznego cięcia nad zmianą, a następnie wypreparowaniu jej w całości z marginesem zdrowych tkanek. Wielkość marginesu usuwanych tkanek jest ustalana przed zabiegiem, może jednak ulec zmianie śródoperacyjnie, jeśli stan miejscowy oraz podejrzenia kliniczne co do rodzaju zmiany tego wymagają. Po usunięciu zmiany wykonuje się kontrolę krwawienia, oraz plastykę brzegów celem zmniejszenia ich napięcia w trakcie zamykania rany. Jeśli stan miejscowy tego wymaga może zostać założony dren do rany. W zależności od głębokości cięcia zakładamy dwie lub jedną warstwę szwów które zamykają ranę pierwotnie. Wygląd blizny pooperacyjnej uzależniony jest od wielkości usuniętej zmiany i marginesu oraz od indywidualnych cech pacjentki. W przypadku braku możliwości zamknięcia pierwotnego rany, możliwe są inne sposoby jej zamknięcia: np. zamknięcie płatem – w przypadku wystąpienia takiego ryzyka pacjentka zostanie poinformowana o tym przed zabiegiem. Zabieg kończy się kontrolą i zaopatrzeniem miejsc krwawienia w polu operacyjnym, założeniem szwów na tkanki podskórne i skórę. Zakładany jest jałowy opatrunek z maścią z antybiotykiem.
Opieka pooperacyjna
Pobyt w szpitalu przebiega pod kontrolą wykwalifikowanego i doświadczonego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.
Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych występują bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kilku kolejnych dni. Mogą się one nasilać w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności ruchowej i wymagać doustnych leków przeciwbólowych przez następne kilka tygodni. Normalnym objawem jest występowanie obrzęków, zaczerwienienia, zwiększonego ucieplenia i podbiegnięć krwawych w okolicy operowanej, które ustępują stopniowo w okresie od 2 do 3 tygodni po zabiegu.
W przypadku wydłużonego czasu zabiegu lub w przypadku obecności dodatkowych obciążeń w okresie okołooperacyjnym mogą być podawane dożylnie antybiotyk oraz podskórnie heparyna drobnocząsteczkowa celem zastosowania profilaktyki przeciwbakteryjnej i przeciwzakrzepowej.
Zalecenia pooperacyjne
W dniu wypisu pacjent otrzymuje kartę zleceń pooperacyjnych z wszystkimi istotnymi informacjami, niezbędnymi w okresie rekonwalescencji:
- Wizyta kontrolna w 2-3 dobie oraz 7-10 dobie po zabiegu w Poradni Chirurgicznej CM Sanitas.
- Zmiana opatrunku oraz przemywanie rany Okteniseptem 2-3 razy dziennie do momentu zdjęcia szwów. Nie należy leżeć na ranie, przebywać w pozycjach powodujących ucisk rany, prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę.
- Należy ograniczyć aktywność fizyczną przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu, unikanie wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego( np. Sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne itp). Powrót do ćwiczeń fizycznych po upływie 6-8 tygodni (aerobik, siłownia)
- Kąpiel pod bieżącą wodą już w 2-gi dzień po zabiegu (unikanie kąpieli w wannie z gorącą wodą).
- Usunięcie szwów 7-10 dni po zabiegu.
- Zalecana dieta lekkostrawna, wysokobiałkowa
- Do 2 miesięcy po operacji zalecamy nie korzystać z sauny, basenu, solarium.
U pewnej grupy pacjentów może dojść po operacji do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej, wymagającego ewakuacji drogą kilku kolejnych nakłuć (punkcji). Należy skontaktować się z lekarzem operującym.
Dodatkowe informacje
Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 794 136 038
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.