W ramach NFZ

Nie

Komercyjnie

Abdominoplastyka - od 20 000 zł

Ostateczną cenę ustala Specjalista podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

W ramach abonamentu

Nie

Znieczulenie

Ogólne

Czas trwania

5 godzin

Czas pobytu w CM Sanitas

1-2 doby

Czas rekonwalescencji (L4)

do 30 dni

Grupa wiekowa Pacjentów

Dorośli

          Plastyka powłok brzusznych (abdominoplastyka) to operacja, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn, i to bez względu na ich wiek. Kobiety, których brzuch został zniekształcony po ciążach, jak również osoby, które były otyłe, schudły i mają nadmiar skóry, mogą się jej pozbyć wykonując zabieg plastyki brzucha. Młode mamy nie są jedynymi kandydatkami do plastyki powłok brzusznych.

Specjaliści realizujący usługę:

         Kobiety planujące jeszcze ciążę powinny odłożyć w czasie przeprowadzenie takiej operacji, ponieważ ścieńczałe mięśnie mogą ulec rozdzieleniu. Tak powinny też zrobić osoby, które jeszcze chcą zgubić wagę. Trzeba pamiętać, że plastyka powłok brzusznych nie jest sposobem leczenia otyłości, jak również nie pozwala na usunięcie wszystkich blizn i rozstępów skóry brzucha.

 

Charakterystyka

        Abdominoplastyka czyli plastyka powłok brzusznych jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha, Często konieczne jest też zbliżenie brzegów przyśrodkowych mięśni prostych brzucha oraz zaopatrzenie istniejących przepuklin. W ten sposób zwykle osiąga się efekt spłaszczenia oraz prawidłowego napięcia brzucha. Czasami procedurze tej towarzyszy liposukcja (zwłaszcza w rejonie nadbrzusza i okolic lędźwiowych).

 

Wskazania do zabiegu

  • Brzuch po ciąży: wiotkie mięśnie brzucha, rozstępy, luźna skóra;
  • Nadmiar luźnej skóry brzucha na skutek dużej utraty masy ciała;
  • Przepuklina brzuszna

 

Konsultacja przed zabiegiem

Konsultacja przed zabiegiem to czas na rozmowę z lekarzem o indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach związanych z zabiegiem. Wtedy też chirurg odpowie na nurtujące pytania, przekaże niezbędne informacje medyczne i zdrowotne związane z zabiegiem jak również omówi przebieg i zakres zabiegu.

 

Przygotowanie do zabiegu

Pacjentka/ pacjent w dniu operacji powinien być zdrowy, wszystkie infekcje i stany zapalne powinny być wyleczone. Lekarz zleca badania, które pacjent powinien przywieź ze sobą przed zabiegiem.

W przypadku gdy pacjentka/pacjent pali papierosy powinien zrezygnować z nich przynajmniej na 2 tygodnie przed zabiegiem (palenie powoduje opóźnione gojenie ran). Zaleca się również odstawienie w tym czasie środków antykoncepcyjnych oraz leków zaburzających krzepliwość krwi. Bezwarunkowo należy zrezygnować z kąpieli słonecznych i solarium na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

 

W dniu zabiegu

Pacjentka/pacjent zgłasza się na umówioną godzinę do Rejestracji Zabiegów. Powinien być na czczo na 6 godzin przed zabiegiem tzn. Należy powstrzymać się od jedzenia i picia , a także od żucia gumy. Rano w dniu zabiegu zaleca się pacjentom kąpiel pod bieżącą wodą w mydle antyseptycznym. Zalecane jest pozostanie bez makijażu, ubranie do przebrania (dres, piżama, ciapy) powinno być luźne, nie krępujące ruchów.

Bezpośrednio przed zabiegiem wykonuje się rysunki wyznaczające linie cięć oraz stanowiące punkty orientacyjne w trakcie operacji. Wykonane zostaną zdjęcia fotograficzne do dokumentacji medycznej.

Czas trwania zabiegu: ok 5 godzin

Rodzaj znieczulenia: ogólne

 

Opis zabiegu

Zabieg wykonuje się w warunkach bloku operacyjnego. Po przygotowaniu pola operacyjnego, wykonuje się cięcia w wyznaczonych miejscach. Cięcie przebiega najczęściej wzdłuż górnego brzegu włosów łonowych skąd kieruje się ku bokowi i górze do kolców biodrowych, biegnąc wzdłuż talerzy kości biodrowych. Zależnie od budowy ciała i preferencji pacjentki możliwe jest indywidualne dostosowanie bocznej linii cięcia tak, aby przyszła blizna była niewidoczna nawet przy noszeniu bardzo wysoko "wyciętej" bielizny i kostiumów kąpielowych. Z osobnego okrężnego cięcia uwalniany jest pępek (pozostaje on na ścianie jamy brzusznej), co pozwala w późniejszym etapie zabiegu na zmianę jego kształtu i położenia na skórze (na wyższe).

W kolejnym etapie skóra i tkanka podskórna oddzielane są od ściany jamy brzusznej na przestrzeni od spojenia łonowego do łuków żebrowych i unoszone ku górze. Umożliwia to chirurgowi ściągnięcie ku sobie (do środka) i zeszycie powięzi pokrywającej dwa duże, pionowo położone mięśnie (mięśnie proste brzucha), tworzące centralną część ściany jamy brzusznej. Dzięki temu uzyskuje się bardziej napięty, płaski zarys brzucha z lepiej zaznaczoną talią.

Po wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej ich pozostała część ściągana jest w dół a brzegi rany zszywane kilkoma piętrami szwów. Pępek wszywany jest w wycięty w odpowiednim miejscu na skórze otwór. Podczas operacji istniej możliwość również zmiany kształtu i położenia pępka, jak też wykonania plastyki przepukliny brzusznej, jeśli zaszłaby taka konieczność.
Wygląd blizny pooperacyjnej uzależniony jest od wielkości nadmiaru skóry. Gdy nadmiar skóry jest zbyt mały lub zbyt duży, blizna nie przebiega wyłącznie wokół pępka i poziomo w podbrzuszu ,ale również pionowo na pewnej długości pomiędzy spojeniem łonowym a pępkiem.

Operację kończy się kontrolą i zaopatrzeniem miejsc krwawienia w polu operacyjnym, założeniem drenów oraz szwów na tkanki podskórne i skórę. Zakładany jest jałowy opatrunek z maścią z antybiotykiem. Pacjentka/pacjent pozostaje w specjalnym pasie uciskowym do następnego dnia.

 

Opieka pooperacyjna

Pobyt w szpitalu przebiega pod kontrolą wykwalifikowanego i doświadczonego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Najczęściej jest to 1 lub 2 doby.
W okolicach operowanych umieszczane są dreny, których zadaniem jest odprowadzanie wydzieliny surowiczo – krwistej z pola operacyjnego. Dren jest usuwany, gdy ilość wydzieliny ograniczy się do wielkości poniżej 30 ml / dzień (najczęściej 1-2 doba po zabiegu), może się jednak w indywidualnych przypadkach wydłużyć.

Pacjentka/pacjent przed wyjściem do domu ma usunięte dreny i założone specjalne ubranie uciskowe, które należy nosić dzień i noc do momentu zdjęcia szwów ( 10-14 dni po zabiegu), a następnie przez większą część dnia przez kolejne 4 tygodnie.
Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych występują bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kilku kolejnych dni. Mogą się one nasilać w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności ruchowej i wymagać doustnych leków przeciwbólowych przez następne kilka tygodni. Normalnym objawem jest występowanie obrzęków, zaczerwienienia, zwiększonego ucieplenia i podbiegnięć krwawych w okolicy operowanej, które ustępują stopniowo w okresie od 2 do 3 tygodni po zabiegu.
W przypadku wydłużonego czasu zabiegu lub w przypadku obecności dodatkowych obciążeń w okresie okołooperacyjnym mogą być podawane dożylnie antybiotyk oraz podskórnie heparyna drobnocząsteczkowa celem zastosowania profilaktyki przeciwbakteryjnej i przeciwzakrzepowej.

 

Zalecenia pooperacyjne

W dniu wypisu otrzymasz kartę zleceń pooperacyjnych z wszystkimi istotnymi informacjami, niezbędnymi w okresie rekonwalescencji:

  • Zmiana opatrunku oraz przemywanie rany Okteniseptem 2-3 razy dziennie do momentu zdjęcia szwów. Nie należy leżeć na ranie, przebywać w pozycjach powodujących ucisk rany, prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę.
  • Należy ograniczyć aktywność fizyczną przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu, unikanie wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego (np. Sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne itp). Powrót do ćwiczeń fizycznych po upływie 6-8 tygodni (aerobik, siłownia)
  • Kąpiel pod bieżącą wodą już w 2-gi dzień po zabiegu (unikanie kąpieli w wannie z gorącą wodą).
  • Usunięcie szwów 10-14 dni po zabiegu.
  • Zalecana dieta lekkostrawna, wysokobiałkowa
  • Wskazane noszenie ubranka uciskowego co najmniej przez 6 tygodni.
  • Do 6 miesięcy po operacji zalecamy nie korzystać z sauny, basenu, solarium.

U pewnej grupy pacjentów może dojść po operacji do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej, wymagającego ewakuacji drogą kilku kolejnych nakłuć (punkcji). Należy skontaktować się z lekarzem operującym.

 

Efekty zabiegu

       Efekt pierwotny operacji jest widoczny zaraz po zabiegu. Z czasem obrzęk operacyjny tkanek ustąpi, ich struktura ulegnie przebudowie, linie cięć zbledną. Wynik zabiegu jest trwały pod warunkiem unikania znacznych wahań wagi ciała. Należy pamiętać, że efekt operacji może ulec pogorszeniu po porodzie lub ponownym wzroście masy ciała.
Efekt ostateczny zabiegu zależy od stanu ogólnego i miejscowego chorego oraz jego zaangażowanie w zalecenia co do rehabilitacji oraz opieki nad ranami oraz bliznami i jest osiągany po upływie około 6 - 18 miesięcy.

 

Dodatkowe informacje.

       Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 794 136 038

        Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.