W ramach NFZ

Tak- wymagane skierowanie

Komercyjnie

150 zł

W ramach abonamentu

Tak- jeżeli pakiet zawiera

Znieczulenie

Nie

Czas trwania

Około 15- 45 minut w zależności od warunków fizycznych Pacjenta

Rehabilitacja w CM Sanitas

Nie

Czas rekonwalescencji (L4)

Nie

Obszar ciała

Klatka piersiowa

Grupa wiekowa Pacjentów

Od 18-tego roku życia

Echo serca (echokardiografia) jest badaniem, które pozwala na ocenę budowy serca i jego pracy. Podczas badania echo ocenia się zastawki (ich budowa i funkcja) i jamy serca (tj. przedsionki i komory) - są one oceniane poprzez pomiar ich objętości, grubości ścian, kurczliwości. To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym (worku otaczającym serce).

Echo serca

Przeciwwskazania

Echo serca jest badaniem nieszkodliwym, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

Echo serca przezprzełykowe

Badanie przezprzełykowe echo jest najbardziej dokładną metodą badania serca.  Dzięki temu, że przełyk przylega bezpośrednio do serca uzyskiwane obrazy są bardzo szczegółowe. Badanie przypomina gastroskopię, trwa ok 10 minut. Badanie jest bezpieczne, nie niesie ryzyka żadnych poważnych powikłań.

Wskazania do badania

Badanie wykonywane jest najczęściej u chorych z:

  • wadami wrodzonymi serca,
  • sztucznymi zastawkami serca,
  • chorobami aorty,

a także

  • w przypadku podejrzenia obecności skrzepliny w sercu
  • u chorych po udarze mózgu z niewyjaśnionej przyczyny
  • u chorych przed umiarowaniem (kardiowersją ) serca.

Skierowanie

Wskazane, badanie ECHO SERCA PRZEZPRZEŁYKOWE najczęściej wykonywane w przypadku zaleceń po badaniu tradycyjnym echo serca

 

Dodatkowe informacje

Echo serca jest badaniem struktur i ruchów serca przy pomocy odpowiedniego aparatu USG. Echo serca można przeprowadzić w celu oceny budowy i działania zastawek serca, pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz diagnostyki wad serca oraz nowotworów mięśnia sercowego. To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym (worku otaczającym serce). Echo serca może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, w przychodni lub przy łóżku chorego.

 

Przedstawiona oferta  ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Wskazania

Badanie znajduje zastosowanie w diagnostyce takich chorób jak: chorób aorty i wielkich naczyń, chorób osierdzia, po udarze mózgu lub przemijającym ataku niedokrwiennym. Wskazaniem do diagnostyki są również guzy serca i niewydolność narządu.

Wskazaniem do wykonania są również:

* omdlenia,

* patologia zastawkowa,

* w przypadku powikłań nadciśnienia tętniczego,

* w przypadku powikłań po leczeniu farmaceutykami kardiotoksycznymi,

* w przypadku patologicznych szmerów nad sercem,

* w przypadku wad strukturalnych serca nabytych i wrodzonych,

* w przypaku zapalenia wsierdzia,

* w przypadku zatorowości płucnej.

Przygotowanie do zabiegu

Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań ani opieki po badaniu.

Przebieg zabiegu

Pacjent jest ułożony na wznak lub na boku z odsłoniętą klatką piersiową. Na głowicę aparatu (urządzenie w kształcie małego cylindra, które wysyła i odbiera fale dźwiękowe) nakładany jest żel a następnie głowicę przykłada się pod różnymi kątami do klatki piersiowej w okolicy serca. Obraz serca jest pokazywany i nagrywany na specjalnym monitorze a następnie lekarz ogląda i ocenia wynik badania.

.

Opieka pooperacyjna

Nie wymaga

Zalecenia

Echo serca może dostarczyć informacji o budowie i funkcjonowaniu zastawek serca, jest przydatne w ocenie funkcjonowania sztucznych zastawek serca po operacji oraz pomiaru wielkości i pracy mięśnia serca

Bezpieczeństwo

Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszającym tkanek organizmu. Jest badaniem bezbolesnym i niezwiązanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta.