W obecnych czasach dla każdego jedną z najistotniejszych cech uzębienia jest estetyka uśmiechu. Nic w tym dziwnego, ponieważ wygląd naszego uśmiechu ma niepodważalny wpływ na stosunki między ludzkie, ocenę nas przez nowo poznane osoby oraz samoocenę. Stąd też wielu pacjentów odczuwa potrzebę regularnego oczyszczania zębów, do czego są też namawiani przez swoich lekarzy dentystów. Należy jednak pamiętać, że skaling i piaskowanie zębów są bardzo istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale głównie ze względów zdrowotnych – profilaktyki i leczenia chorób przyzębia.
Specjaliści realizujący usługę:
Wiele osób boryka się z problemem osadzania kamienia nazębnego czyli twardego nieestetycznego, ciemnego osadu na zębach.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA
Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny osadza się bowiem w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, do których nie może dotrzeć szczoteczka. W związku z tym długotrwałe gromadzenie się kamienia może powodować obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może doprowadzić do stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania, czyli parodontozy.
Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. paradontoza czy próchnica.
CEL ZABIEGU
Celem zabiegu jest oczyszczenie koron zębowych z twardych złogów nazębnych.
RODZAJE SKALINGU
-
Skaling naddziąsłowy – zabieg ten wykonywany jest przy wykorzystaniu skalerów czyli nowoczesnych, specjalistycznych urządzeń ultradźwiękowych. Dzięki wykorzystaniu sprzętu najwyższej klasy oferujemy czyszczenie płytki nazębnej z osadu szybko, skutecznie, bezpiecznie i przede wszystkim efektywnie. Po etapie właściwego usuwania kamienia nazębnego, wykonujemy także polerowanie całej powierzchni zębów – daje ono efekty wygładzające i zapobiega ponownemu odkładaniu się twardych złogów. Ostatnim krokiem do uzyskania idealnego efektu skalingu jest nałożenie lakierów fluorkowych, który użycie zmniejsza nadwrażliwość szyjek zębowych oraz chroni zęby przed próchnicą.
-
Skaling poddziąsłowy – sposób wykonania zabiegu jest bardzo podobny do przebiegu skalingu nadziąsłowego, z tym wyjątkiem, że oczyszczanie poddziąsłowe wymaga użycia nie tylko skalerów ultradźwiękowych ale także dodatkowo narzędzi ręcznych, tzw. kiretów.
Zabiegi usuwania kamienia – skalingu i piaskowania zazwyczaj wykonuje się razem. Często po ich przeprowadzeniu u pacjenta wykonuje się również fluoryzację zębów. Taki zabieg wzmacnia zęby, zmniejsza ryzyko próchnicy oraz nadwrażliwość pozabiegową.
PRZEBIEG ZABIEGU
Głowice, które usuwają kamień nazębny, są zazwyczaj chłodzone wodą, w związku z tym zabieg jest praktycznie bezbolesny i dobrze znoszony przez pacjenta. W większości przypadków przebiegają one w 100% bezbolesnie, dyskomfort może pojawić się jednak u Pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe, które całkowicie niweluje nieprzyjemne wrażenia.
ZALECENIA PO ZABIEGU
Po zabiegu pacjent może odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów. Można ją zlikwidować poprzez wykonanie zabiegu lakierowania, który jednocześnie zabezpieczy powierzchnie zębów przed powstawaniem próchnicy. Lekarze dentyści zalecają zachowanie diety białej przez około 3 dni – unikanie w diecie produktów barwiących takich jak buraki, jagody czy czerwone wino. Zalecane jest również unikanie produktów kwaśnych (cytryny, pomarańcze, coca-cola), mogących powodować zwiększoną nadwrażliwość zębów.
PRZECIWWSKAZANIA
-
rozrusznik serca,
-
pourazowe odklejanie siatkówki oka,
-
ciąża.
-
proteza ślimaka (w uchu wewnętrznym),
-
znaczna otyłość,
-
niewydolność krążenia,
-
choroby przebiegające z niewydolnością oddechową, czy też astma.
W takich przypadkach skaling jest wykonywany metodą tradycyjną, tzn. przy pomocy skalerów ręcznych.
EFEKTY ZABIEGU
Oczyszczanie zębów z osadów powinno się wykonywać najlepiej dwa razy do roku. Wszystko jednak zależy od diety pacjenta oraz jego skłonności do osadzania się kamienia nazębnego. U jednego pacjenta kamień będzie wymagał usunięcia już po 3 miesiącach, u drugiego jego ilość po roku nie będzie zbyt duża. W celu zwiększenia efektu zabiegu piaskowania po jego przeprowadzeniu można stosować wybielające pasty do zębów – skuteczność działania takich past będzie największa właśnie w tym czasie.
Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400
Dodatkowe informacje
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.