W ramach NFZ

Tak- wymagane skierowanie

Komercyjnie

od 2000 zł
Cenę zabiegu ustala Lekarz Specjalista podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu. 

W ramach abonamentu

Nie

Znieczulenie

Ogólne

Czas trwania

Około 45 minut

Czas pobytu w CM Sanitas

Do około 9-10 godzin

Czas rekonwalescencji (L4)

Do 14 dni

Obszar ciała

Gardło

Grupa wiekowa Pacjentów

od 3 r.ż

           Trzeci migdałek gardłowy podobnie jak migdałki podniebienne występuje u każdego człowieka. Najczęściej u małych dzieci miedzy 3 a 7 rokiem życia może ulegać nadmiernemu powiększeniu co łączy się z występowaniem różnych dolegliwości i chorób. Adenotomia jest rodzajem zabiegu chirurgicznego, w trakcie którego usuwa się patologicznie duży trzeci migdał. Przeprowadza się ją w warunkach ambulatoryjnych, co pozwala małemu pacjentowi (dziecku) w tym samym dniu po zabiegu wrócić do domu. Pozwala to uniknąć stresów związanych z pobytem w szpitalu.

Specjaliści realizujący usługę:

Wskazania do adenotomii - usunięcia migdałka gardłowego

  • Przerost migdałka, który powoduje niedrożność ujścia gardłowego trąbki słuchowej (zapobieganie nawracającym zapaleniom ucha środkowego).

  • Nawracające zapalenia zatok obocznych nosa

  • Nieprawidłowości rozwojowych w obrębie jamy ustnej, zaburzeń w uzębieniu (konieczna wcześniejsza konsultacja z ortodontą).

  • Utrudnione oddychanie przez nos (dziecko z powiększonym migdałkiem gardłowym oddycha przez otwarte usta, tzw. "twarz gapiowata").

 

Przygotowanie do zabiegu

W wyznaczonym dniu prosimy przyjść 30 minut wcześniej przed zabiegiem i zgłosić się do rejestracji w szpitalu specjalistycznym. Na 6 godzin przed planowanym zabiegiem należy pozostać na czczo.

Proponowany zabieg operacyjny

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu dziecko pozostaje cały czas pod opieką anestezjologa. Po zastosowaniu znieczulenia chirurg- laryngolog usuwa trzeci migdał od strony ust. Podstawa trzeciego migdała zostaje skoagulowana. Zabieg trwa 45 minut. Dziecko zostaje następnie przewiezione do sali pooperacyjnej w której mogą też przebywać rodzice. Po kilku godzinach, kiedy miną skutki znieczulenia dziecko można zabrać do domu.

Powikłania pooperacyjne

Powikłania pojawiają się niezmiernie rzadko. Objawy, które wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem to: nieprawidłowość związana z oddychaniem i układem krążenia - przyspieszony oddech lub spłycony, przyspieszona akcja serca lub znacznie zwolniona, zaburzony rytm serca; zaburzenia świadomości, mowy, chodzenia; obfite krwawienie z nosa lub jamy ustnej, świeża krew podczas oczyszczania nosa i przy odkrztuszaniu, fusowate wymioty; wysoka temperatura powyżej 39°C, niereagująca na typowe środki przeciwgorączkowe, połączona z dolegliwościami bólowymi i ogólnym osłabieniem.

Opieka pooperacyjna

Przez pierwsze godziny pacjent powinien przebywać w łóżku w pozycji leżącej. Nie może przyjmować napojów i pokarmów. Po około 4 godzinach będzie mógł wypić niewielką ilość płynu, a po następnych 2-3 godzinach zjeść lekki posiłek. Po ok. 8 godzinach pacjent może już zostać zwolniony do domu. W następnych dniach zalecany jest oszczędny tryb życia, unikanie wysiłku, dieta lekkostrawna (przeciwwskazane są pokarmy drażniące, ostre, bardzo gorące, gazowane napoje). Pacjent przez kilka dni może uskarżać się na ból gardła, odkrztuszać ślinę podbarwioną krwią, może też pojawić się stan podgorączkowy.

Dodatkowe informacje

Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.