Dodane przez Krzysztof Bień - wt., 08/16/2022 - 12:33

W okresie letnim zadbajmy o swoją dietę ze zdwojoną siłą! Sprawdź, co jeść, a czego unikać.

Dietetyk mgr Michał Płecha radzi:

✴ Lato to czas łatwo dostępnych, tanich i wartościowych warzyw i owoców. W sierpniu swój sezon mają m.in.: papryka, bakłażan, cukinia, kalafior, dynia i rukola, a z owoców: śliwki, gruszki, jabłka, borówki, maliny i brzoskwinie. To właśnie teraz świeżo zebrane mają najwięcej witamin i składników mineralnych. Ponadto, jedząc sezonowo i lokalnie wspieramy naszych rolników i ograniczamy negatywny wpływ transportu żywności na środowisko.

✴ Kiedy rosną temperatury, zwiększa się nasze zapotrzebowanie na płyny. Samo pragnienie może nie być wystarczającym wskaźnikiem — szczególnie u dzieci i osób starszych. Dużo więcej o stanie nawodnienia mówi nam... kolor moczu. Powinien być jasnożółty, a ciemniejsze zabarwienie może oznaczać, że doszło do odwodnienia. Bóle głowy, spadek wydolności i koncentracji to tylko kilka oznak zbyt małego spożycia płynów.

✴ W naszej szerokości geograficznej w zasadzie tylko latem organizm jest w stanie wyprodukować odpowiednią ilość witaminy D ze słońca. W pozostałych miesiącach (od września do maja) jesteśmy skazani na suplementację. Warto zatem więcej czasu spędzać na zewnątrz — może przy okazji włączając jakąś aktywność? Często zapominamy, że to jeden z fundamentów naszego zdrowia i powinniśmy ruszać się minimum 3 razy w tygodniu przez 30 minut — przez cały rok. Dlaczego nie zacząć właśnie teraz, gdy pogoda sprzyja?

✴ Oczywiście — wakacje to okres urlopów, spotkań w plenerze i grillowania. Wiele osób znacznie częściej sięga po alkohol, który niestety ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pozytywne działanie substancji obecnych w czerwonym winie czy piwie jest w zasadzie niewspółmierne w zestawieniu z niepożądanymi skutkami spożycia samego alkoholu, dlatego sugeruję jego ograniczenie lub rezygnację.

✴ Również grillowanie — szczególnie tłustych mięs nad rozgrzanym, dymiącym węglem, to jeden z najmniej zdrowych sposobów przyrządzania jedzenia. Powstają wtedy szkodliwe substancje o działaniu rakotwórczym, dlatego grillujmy z rozwagą. Lepiej wybierać chude mięsa, ryby i warzywa, grillować możliwie krótko (najlepiej nad grillem gazowym lub elektrycznym), a cały posiłek uzupełnić porcją świeżych warzyw i owoców, zawierających przeciwutleniacze, zmniejszające negatywny wpływ grillowania na organizm.

✴ Lato to również lody — łatwo z nimi przesadzić, a nie są to szczególnie wartościowe przekąski — bogate w cukier i tłuszcze nasycone. Alternatywą mogą być domowe lody z jogurtu i mrożonych owoców. Kaloryczność - 3 razy mniejsza, a wartość odżywcza - 3 razy większa 😉

Po więcej informacji umów się na indywidualną konsultację ☎ 81 53 40 400 wew. 1.

Powiązane strony Oferty CM Sanitas:
Powiązane strony Usług CM Sanitas: