Dodane przez a.lisowska - pt., 08/06/2021 - 12:15

Zapraszamy na konsultacje i leczenie AMD wysiękowego w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ.

AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Co to jest plamka?

Plamka to niewielki obszar siatkówki w centrum dna oka na wprost od źrenicy. Aby móc coś wyraźnie zobaczyć oś widzenia musi skierować obraz na plamkę. Ważne jest, aby ten obszar był dobrze dotleniony, niestety z wiekiem pogarsza się sprawność krążenia i plamka ulega procesom zanikowym – czyli AMD.

Wyróżniamy dwa typy AMD – zanikowe i wysiękowe.

AMD zanikowe najbardziej upośledza widzenie z bliska, początkowo uniemożliwiając widzenie kilku liter w wyrazie, potem całych wyrazów. Zwykle jest kompensowane przez drugie oko do czasu zaniku w drugim oku.

AMD wysiękowe czyli wilgotne – przebiega bardziej gwałtownie, objawia się falistością linii prostych podczas czytania, pojawieniem się dużej czarnej plamy w centrum pola widzenia. Przyczyny wilgotnego AMD Siatkówka próbując wyrównać niedostatek odżywienia plamki zaczyna produkować nowe naczynia krwionośne. Niestety nowe naczynia krwionośne charakteryzują się cienkimi, kruchymi ściankami, przez które wydostaje surowica krwi podnosząc siatkówkę, co wywołuje wrażenie falowania obrazu. W pewnym momencie ścianki pękają powodując powstanie szarej, bądź czarnej plamki w polu widzenia.

Wykonaj TEST AMSLERA i sprawdź swój wzrok:

testna AMD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Zbliż się do monitora na odległość ok 30-40 cm.

2.Jeśli korzystasz z okularów do czytania, załóż je .

3.Zasłoń jedno oko, drugim patrz w centralny punkt siatki.

4.Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie w centralnym punkcie siatki.

5.Nie odwracając wzroku od centralnego punktu oceń, czy wszystkie linie są proste, a kwadraty tej samej wielkości.

6.Zrób to samo drugim okiem.

7.Jeżeli widziane przez Ciebie linie siatki są krzywe , kwadraty falują lub w którymkolwiek miejscu widzisz plamy- natychmiast zgłoś się do lekarza specjalisty.

Jeśli wystąpił którykolwiek z opisywany powyżej objawów umów się na konsultacje z lekarzem okulistą ☎ 81 53 40 400 i zobacz czy kwalifikujesz się do bezpłatnego programu lekowego