Każde dziecko zmieniając środowisko z przedszkolnego na szkolne, rozpoczynając edukację zmienia także swój tryb życia. Okres wczesnoszkolny to czas kiedy dziecko spędza dużo czasu w ławce szkolnej i przed komputerem przyjmując często niewłaściwe pozycje. To czas kiedy dzieci spędzają mniej czasu na placu zabaw, poświęcają zbyt malo czasu na gry i zabawy zespołowe albo po prostu na zajęcia ruchowe. W konsekwencji może to prowadzić do powstawania poważnych wad postawy. Zwrócenie uwagi na prawidłowy rozwój, oraz profilaktyka niewłaściwych nawyków może ustrzec przed ich poważnych konsekwencji.
Profilaktyka i terapia wad postawy u dzieci skupia się na budowaniu centralnej stabilizacji. Oznacza to, że podczas ćwiczeń angażowane są głębokie mięśnie tułowia, zapewniając odpowiednią kontrolę kręgosłupa i miednicy. Jest to fundament do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania całego układu ciała i kończyn. Kiedy dochodzi do zachwiania jednego z tych składowych, w postawie ciała dochodzi do pewnych nieprawidłowości.
Najczęściej należą do nich:
- Asymetria ustawienia miednicy - trójpłaszczyznowe zgięcie kręgosłupa (skolioza),
- Pogłębienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (plecy płaskie, okrągłe),
- Zmiana budowy klatki piersiowej (kurza, szewska,)
- Odstające łopatki,
- Zaburzenia osiowości kończyn dolnych (kolana szpotawe, koślawe),
- Obniżenie poziomu równowagi i koordynacji,
Rehabilitacja w CM Sanitas oferuje program ćwiczeń profilaktycznych i ukierunkowanych, w zależności od stopnia i rodzaju dysfunkcji, dla dzieci w wieku szkolnym.
Terapia w CM Sanitas prowadzona jest zawsze indywidualnie. Podczas terapii fizjoterapeuta zwraca uwagę na zmiany strukturalne wywołujące zaburzenia postawy ciała (mięśnie, powięzi, trzewia), a wykorzystując różne techniki manualne prowadzi do przywrócenia prawidłowego wzorca postawy ciała.
Ćwiczenia to kolejny etap sesji terapeutycznej, dobierane są dla dziecka w zależności od rodzaju wady postawy. Podczas ćwiczeń wykorzystujemy różne przyrządy i przybory (krążki, taśmy, piłki i platformy stabilizacyjne).
Ćwiczenia mają na celu:
- Prawidłowy rozwój i zatrzymanie pogłębianie wad postawy,
- Kształtowanie prawidłowych umiejętności ruchowych,
- Nauka prawidłowej postawy ciała dziecka,
- Edukację w zakresie profilaktyki wad postawy(np. schorzenia kręgosłupa),
- Poprawę ogólnej sprawności dziecka,
Po każdej sesji terapeutycznej Pacjent otrzymuje specjalnie opracowany plan zadań domowych, do samodzielnego wykorzystania, który zwiększa skuteczność prowadzonej terapii i regularność prowadzonych ćwiczeń.