Badanie RTG zębów, zwane potocznie prześwietleniem, jest wykorzystywane w diagnostyce schorzeń stomatologicznych. Umożliwia ono dentyście zaplanowanie dalszych etapów terapii. Badanie radiologiczne w stomatologii wykorzystywane jest nie tylko do obrazowania poszczególnych zębów, ale również do obrazowania kości, tkanek kostnych, szczęki oraz stawów. Co istotne, badanie RTG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w stomatologii.
Specjaliści realizujący usługę:
WSKAZANIA
Podstawową przesłanką do skierowania pacjenta na prześwietlenie zęba jest zaplanowanie etapów leczenia. Nie zawsze stomatolog jest w stanie samodzielnie ustalić stopnia zniszczenia zęba, dlatego przy podjęciu decyzji o dalszym leczeniu, ma pomóc mu zdjęcie RTG.
Ponadto RTG zęba wykonuje się również przed zaplanowanym leczeniem kanałowym a także przed ekstrakcją zęba (wyrwaniem). Wskazaniem do skierowania pacjenta na takie badanie są także różnego rodzaju urazy twarzoczaszki, powstałe na skutek pobicia lub chorób, w tym również nowotworowych. Prześwietlenie zęba wykonuje się także przy podejrzeniu torbieli oraz kamicy ślinianek.
Rentgen zęba zalecany jest również przed implantacją oraz formowaniem protezy zębowej. Niekiedy stomatolog może skierować swojego pacjenta na prześwietlenie zęba w celu skontrolowania przebiegu i skuteczności wdrożonego sposobu leczenia.
RODZAJE RTG W STOMATOLOGII
W stomatologii wyróżnia się kilka typów badania rentgenowskiego zębów, wśród których można wymienić:
I GRUPA
-
RTG zęba punktowe, które jest najmniej szkodliwym badaniem radiologicznym stosowanym w stomatologii. Zdjęcie rentgenowskie wykonane tą techniką może obejmować maksymalnie cztery zęby, które są bardzo szczegółowo zobrazowane. Tego typu RTG zęba wykonywane jest przed leczeniem kanałowym, przy rozpoznaniu próchnicy, przy diagnozowaniu stanów zapalnych uzębienia oraz przy sprawdzeniu skuteczności zastosowanego leczenia, np. wypełnień zębowych czy implantów.
-
Rtg pantomograficzne , które w przeciwieństwie do punktowego badania rentgenowskiego nie charakteryzuje się już tak dużym stopniem szczegółowości. Jego zaletą jest to, że zdjęcie z aparatu rentgenowskiego ukazuje wszystkie zęby, dzięki czemu można ocenić ogólny stan uzębienia. Ten rodzaj badania rentgenowskiego stosowanego w stomatologii zazwyczaj wykorzystywany jest przy formowaniu protezy zębowej.
-
RTG zęba cefalometryczne, które wykorzystywane jest w głównej mierze w ortodoncji, czyli przy leczeniu wad zgryzu. Na zdjęciu rentgenowskim widoczne są nie tylko zęby, ale również kości, tkanki oraz zatoki przynosowe.
II GRUPA
-
wewnątrzustne: są to zdjęcia punktowe (obejmujące niedużą przestrzeń, klisza jest małych rozmiarów) i zdjęcia zgryzowe (kliszę umieszcza się wewnątrz jamy ustnej).
-
zewnątrzustne (w tym pantomogram i zdjęcia warstwowe czyli tomograficzne) - stosuje się je w celu lepszego rozpoznania i zlokalizowania zmian.
PRZEBIEG BADANIA
W celu zminimalizowania wpływu szkodliwego promieniowania, przed prześwietleniem zęba pacjentowi zakłada się specjalny fartuch, wykonany z gumy ołowianej. W zależności od tego, czy badanie ma charakter wewnątrz- czy zewnątrzustny uzależnione jest dalsze postępowanie.
W przypadku, gdy wykonuje się RTG węwnątrzustne klisza aparatu rentgenowskiego umieszczana jest w ustach pacjenta. Podczas tego badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej i musi on podtrzymywać kliszę ręką. Wiele mówi się o szkodliwości promieniowania przy takim badaniu, jednakże wedle stomatologów RTG zęba (o ile nie jest wykonywane bardzo często) nie jest szkodliwe dla zdrowia, wobec tego pacjenci nie powinni obawiać się negatywnych skutków ubocznych, związanych z napromieniowaniem.
OPIS WYNIKU ORAZ JEGO ODBIÓR
Osobą uprawnioną i kompetentną do odczytania zdjęcia rentgenowskiego zęba jest stomatolog, ortodonta lub protetyk. Niekiedy pacjentom, wykonującym badanie w prywatnych gabinetach, dołącza się szczegółowy opis, który znacznie ułatwia odczytanie wyniku.
Białe plamy znajdujące się na zdjęciu RTG zęba najczęściej wskazują na próchnicę (ubytek w zębie). W badaniu rentgenowskim, stosowanym w stomatologii można zobaczyć także stany zapalne zębów, jednakże tylko w ich zaawansowanym stadium.
Wynik Rtg zęba jest dostępny dla pacjenta bezpośrednio po wykonaniu badania.
Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400
Dodatkowe informacje:
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.