Dla coraz większej liczby osób zdrowe i idealnie białe zęby to wyznacznik osobistych oraz zawodowych sukcesów. Z tego powodu rośnie popularność rozmaitych zabiegów wybielających zęby. Jedną z najchętniej wykorzystywanych metod wybielania jest wybielanie nakładkowe. Jest ono stosunkowo tanie i skuteczne, ale jednocześnie wymaga czasu oraz sporej samodyscypliny ze strony pacjenta.
Specjaliści realizujący usługę:
WARTO WIEDZIEĆ
Samodzielne wybielanie zębów nakładkami i żelami dostępnymi w aptekach może w najlepszym wypadku skończyć się nadwrażliwością zębów, a w skrajnych przypadkach – nieodwracalnymi uszkodzeniami szkliwa. Dlatego jeśli marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu, najlepiej jest zgłosić się do dentysty. Przede wszystkim dobierze on metodę wybielania najbardziej pasującą do konkretnego pacjenta, a także przeprowadzi szczegółowe badania.
Zabiegi wybielające przeprowadza się jedynie na zdrowych zębach, tak więc nie wolno nakładać preparatów wybielających na ubytki próchnicze. Kontakt z takimi substancjami może doprowadzić do zapalenia miazgi i konieczności leczenia kanałowego. Dlatego przed wybielaniem lekarz dokładnie diagnozuje stan uzębienia i wykonuje zdjęcie panoramiczne cyfrowym RTG. Usuwa wcześniej kamień, ponieważ pod nim mogą się ukrywać ubytki. Lekarz musi mieć też pewność zdrowia dziąseł. Choroby przyzębia to kolejna przeszkoda do usunięcia przed wybielaniem.
CHARAKTERYSTYKA
Wybielanie nakładkowe zębów polega na noszeniu (zgodnie z zaleceniami stomatologa) specjalnych przezroczystych nakładek, które są dostosowane do każdego pacjenta indywidualnie. Nakładki wybielające powinny być noszone przez okres około czterech tygodni, po kilka godzin w dzień lub przez całą noc. Podczas wybielania nakładkowego zęby narażone są na nadwrażliwość, dlatego stomatolog zaleca stosowanie specjalnych past do zębów.
KORZYŚCI
-
zęby jaśniejsze nawet o 6 odcieni.
-
już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna,
-
żelu wystarcza najczęściej na 2 tygodnie, a nakładki służą pacjentowi długo,
-
metoda łatwa w użytkowaniu, bezpieczna i bardzo skuteczna,
-
utrzymanie efektu to tylko 1-2 aplikacje,
-
metoda jest tańsza niż wybielanie lampą.
PRZEBIEG ZABIEGU
Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na samodzielnym wybielaniu zębów po uprzednim dobraniu specjalnych nakładek w gabinecie stomatologicznym. Nakładki dobierane są przez stomatologa. Podczas pierwszej wizyty wykonywane są wyciski zębów przy pomocy łyżek wyciskowych, a następnie na ich podstawie, gipsowe modele. W laboratorium przygotowywane są cienkie, przezroczyste nakładki. Pacjent otrzymuje je na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek zawierającym preparat wybielający o stężeniu 10%, 15% lub 20% w zależności od wrażliwości zębów.
Nakładki są dopasowywane i pacjent jest informowany jak aplikować żel. Wybielać najlepiej jest w nocy, lub nosić nakładki kilka godzin w ciągu dnia. W razie konieczności można do nich aplikować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Do nakładek można też aplikować preparaty zawierające fluor w celu profilaktyki próchnicy.
Kuracja trwa ok. 2-4 tygodnie, a nakładki należy stosować zgodnie z zaleceniami stomatologa – przez ok. 4 godziny dziennie, bądź zakładać je na noc, przed snem.
ZABIEGI W DOMU
Kiedy pacjent otrzyma już strzykawki z żelem wybielającym i nakładki, może się zabrać za wybielanie domowe:
-
należy równomiernie wycisnąć ze strzykawki odpowiednią ilość preparatu do nakładki
-
po dokładnym umyciu zębów umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć, nakładkę nosić przez ok. 3 godziny w ciągu dnia lub przez całą noc (w zależności od stężenia substancji czynnej preparatu i zaleceń lekarza)
-
po zakończeniu każdego zabiegu należy umyć zęby pastą z fluorem lub typu sensitive.
-
po zakończeniu kuracji należy przeprowadzić zabieg fluoryzacji w gabinecie.
DIETA
Podczas nakładkowego wybielania zębów bardzo istotna jest odpowiednia dieta. Polega ona na wykluczeniu produktów, które mogą barwić zęby, należą do nich: kawa, herbata, niektóre soki. Dietę należy stosować przez okres użytkowania nakładek wybielających, jak również do dwóch tygodniu po ich zawieszeniu. Najlepiej wybierać produkty białkowe: jogurty, kefiry, maślanki, ale także zupy, makarony czy ryż. Warto wiedzieć, iż nakładkowemu wybielaniu zębów nie sprzyja palenie papierosów oraz picie alkoholu. Te używki dobrze byłoby odstawić.
Aby efekty nakładkowego wybielania zębów były widoczne oraz długo się utrzymywały niezbędna będzie odpowiednia higiena jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku jest ważne, tak samo, jak czyszczenie ich w ciągu dnia nićmi dentystycznymi oraz płynami do płukania jamy ustnej.
EFEKTY ZABIEGU
Efekt wybielania zębów metodą nakładkową jest trwały, jednak w przypadku zmiany koloru zębów (co może być widoczne po 6-12 miesiącach) warto zastosować zabieg podtrzymujący, polegający na założeniu z preparatem na 1 lub 2 noce.
PRZECIWWSKAZANIA
Z zabiegu wybielania zębów nie powinny korzystać:
-
osoby poniżej 16 roku życia;
-
kobiety w ciąży i okresie laktacji;
-
osoby z nadwrażliwością zębów i uczuleniem na produkt wybielający;
-
osoby z chorobami dziąseł , uszkodzeniami emalii i odsłoniętymi korzeniami zębów;
-
osoby z wypełnieniami,koronami, mostami i innymi elementami uzupełniającymi uzębienie;
-
osoby z nierealistycznymi oczekiwaniami;
-
osoby o ciemno zabarwionymi zębami.
POWIKŁANIA
Niekiedy pacjenci skarżą się na nadwrażliwość zębów po zakończeniu wybielania. Polecane jest im wtedy używanie specjalnych past na nadwrażliwość zębów do kilku tygodni po zakończeniu kuracji. Profesjonalna literatura medyczna podaje bardzo nieznaczny odsetek poważnych powikłań po stosowaniu wybielania nakładkowego.
Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400
Dodatkowe informacje
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.