Komercyjnie

Lakowanie - 1 Ząb - 150,00 zł

Czas trwania

15 min

Obszar ciała

Jama ustna

         Budowa zębów bocznych, niestety sprzyja rozwojowi próchnicy. Głębokie bruzdy, które naturalnie znajdują się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych oraz wnikanie namnażanie się w nich bakterii. Szczeliny te są zbyt wąskie dla włosia szczoteczki, więc mimo codziennego szorowania, miejsca te nie mogą być skutecznie oczyszczone. Szkliwo, które stanowi naturalną barierę dla próchnicy, jest znacznie cieńsze w bruzdach niż na innych powierzchniach zęba. Dodatkowo nowo wyrżnięte zęby zawierają mniej składników mineralnych, są więc szczególnie narażone na jej rozwój.

Specjaliści realizujący usługę:

       Prawidłowa higiena i racjonalna dieta nie są więc wystarczające, aby ochronić ząb. Najlepszą formą zapobiegania próchnicy zębów bocznych u dzieci jest więc ich lakowanie. Uszczelnienie bruzd izoluje je od wyżej wymienionych niekorzystnych czynników, które mogą wywołać próchnicę, a ponadto fluor zawarty w laku wzmacnia zęby.

 

CHARAKTERYSTYKA

       Lakowanie polega na pokryciu zęba specjalnym materiałem kompozytowym, czyli lakiem. Wypełnia on bruzdy i szczeliny zęba, uniemożliwiając tworzenie się w nich płytki nazębnej.

       Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat tj. w momencie ukazania się szóstki czyli pierwszego zęba trzonowego, a następnie kontynuuje w wieku 10-13 lat, w miarę wyrzynania kolejnych zębów bocznych tj. czwórek, piątek i siódemek. Lakowaniu poddaje się więc kolejno wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe w miarę ich pojawiania się w jamie ustnej.

       Warto pamiętać, że szóstki pojawiają się jako pierwsze i nie poprzedza ich wypadnięcie żadnego zęba mlecznego. Dobrze zatem raz w miesiącu zajrzeć do buzi dziecka i sprawdzić, czy są już czy jeszcze ich nie ma. Nie zapominajmy również, że próchnica jest chorobą zaraźliwą. Jeśli więc w buzi dziecka znajdują się chore zęby mleczne, próchnica z łatwością przeniesie się na zęby stałe. Lakując zęby stałe, odcinamy drogę obecnym już w buzi bakteriom do tych miejsc, które są najbardziej podatne na próchnicę.

      Lakowanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, trwa zaledwie kilka minut. Lak wystarcza zwykle na kilka lat. Kontrolę szczelności laku przeprowadza się dwa razy w roku w czasie zwykłej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu można wykrywać i uzupełniać braki laku.

      Skuteczność lakowania zależy od momentu wykonania zabiegu (nie może być wykonany zbyt późno ze względu na możliwą demineralizację), jego dokładności, stopnia osuszenia zęba. Dużą rolę w zabiegu odgrywa rodzaj zgryzu oraz budowa samego zęba.

 

WSKAZANIA DO LAKOWANIA OBEJMUJĄ :

– wszystkie zęby mleczne i stałe podatne na próchnicę zagłębień anatomicznych, u dzieci i młodzieży z obciążeniami ogólnoustrojowymi oraz upośledzeniem umysłowym;

– wszystkie podatne na próchnicę bruzdy i szczeliny u dzieci i młodzieży z objawami ostrej choroby próchnicowej;

– bruzdy o wysokim ryzyku wystąpienia próchnicy (dużym stopniu retencji płytki nazębnej) u dzieci i młodzieży z grup niskiego ryzyka.

 

PRZEBIEG ZABIEGU

Badanie

Dziecko siada na fotelu dentystycznym. Lekarz dentysta najpierw dokładnie zbada zęby. W tym celu zaświeci lampę i skieruje ją na buzię dziecka. Następnie używając lusterka dokładnie ogląda zęby i delikatnie dotyka je za pomocą specjalnego narzędzia zwanego zgłębnikiem.

Oczyszczanie

Jeśli ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, lekarz dentysta delikatnie oczyszcza go za pomocą obrotowej szczoteczki, która wygląda zupełnie jak elektryczna szczoteczka do zębów, tylko że jest dużo dużo mniejsza. Można poczuć delikatne łaskotanie, kiedy lekarz będzie jej używał, słychać również słabe wibracje. Następnie zęba starannie płucze wodą i osusza powietrzem z dmuchawki.

Wytrawianie

Na powierzchnię oczyszczonego i osuszonego zęba nanosi się odrobinę wytrawiacza, preparatu, który ułatwi umocowanie laku w szczelinie zęba. Po kilkunastu sekundach wytrawiacz dokładnie spłukuje się i ponownie osusza powierzchnię zęba.

Lakowanie

Po takim przygotowaniu ząb jest gotowy do lakowania. Teraz dziecko może wybrać swój ulubiony kolor. Lak znajduje się w specjalnym pojemniczku, który wyglądem przypomina małą kolorową strzykawkę. Zagięta końcówka nie jest jednak ostra, a zbliżenie jej do powierzchni zęba nie jest wcale odczuwalne. Preparat umieszcza się we właściwym miejscu zęba i za pomocą specjalnego instrumentu delikatnie go rozprowadza po całej długości bruzdy. Dzięki takim działaniom, lak, który ma konsystencję półpłynną, znajdzie się w każdej, nawet najmniejszej szczelince zęba.

Naświetlanie

Po umieszczeniu laku na powierzchni zęba i rozprowadzeniu go po wszystkich szczelinach, lak naświetla się specjalną lampą, która wyglądem przypomina małą suszarkę do włosów. W wyniku naświetlania lak stanie się twardy, i zablokuje drogę bakteriom, co skutecznie ochroni ząb przed próchnicą

Kontrola

Na końcu lekarz dentysta sprawdzi, czy lak nie przeszkadza w zwarciu zębów. Teraz można przepłukać buzię i odtąd cieszyć się zdrowym uśmiechem. Lakowanie trwa zaledwie kilka minut, a zęby ma się przez całe życie. Lakowanie to najlepszy sposób na trwałe zabezpieczenie zębów bocznych przed próchnicą. Warto pomyśleć o dobrej profilaktyce.

 

LAKOWANIE ZĘBÓW A LAKIEROWANIE

      Często mylimy te dwa profilaktyczne zabiegi stomatologiczne, które oferuje dziś stomatologia estetyczna. Zarówno lakowanie, jak i lakierowanie zębów mają na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się próchnicy.

W przypadku lakowania, ważny jest moment wykonania zabiegu – musi to być w czasie maksymalnie kilku miesięcy po wyrznięciu się zęba. Dlatego też lakowanie przeprowadzane jest głównie u dzieci (z wyjątkiem lakowania zębów mądrości.

      Lakierowanie natomiast można przeprowadzić później, praktycznie w każdym momencie życia. Lakieruje się wszystkie zęby, nie tylko przedtrzonowe i trzonowe. Lakierowanie polega głównie na dostarczeniu za pomocą specjalnego lakieru fluoru do szkliwa. Zmniejsza to ryzyko próchnicy, ale w inny sposób niż lakowanie, chroniące bruzdy przed dostępem bakterii. Lakowanie wystarczy uzupełniać raz na kilka lat, natomiast lakierowanie jest zalecane raz na pół roku.

Lak szczelinowy

      To specjalny preparat, który wykorzystuje się w lakowaniu zębów. Znajduje się w małym pojemniczku, który wyglądem przypomina miniaturową strzykawkę. Nie ma jednak ostrego zakończenia, a zagięta końcówka ułatwia jedynie umieszczenie laku we właściwym miejscu.

      Lak najpierw nanosi się go na powierzchnię zęba, praktycznie jej nie dotykając. Następnie delikatnie i dokładnie rozprowadza we wszystkich naturalnych bruzdach i szczelinach zęba. Po naświetleniu specjalną lampą, lak, który ma konsystencję półpłynną, stanie się twardy, a ząb „idealnie gładki". Zabezpieczona lakiem powierzchnia zęba będzie łatwa do pielęgnacji, a jednocześnie niedostępna dla bakterii, ząb zaś skutecznie chroniony przed próchnicą.

      Lakowaniu poddaje się kolejno wszystkie zęby boczne stałe i mleczne, w miarę ich pojawiania się w jamie ustnej. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w wieku 5-8 lat czyli w momencie ukazania się pierwszej szóstki. Lakowanie zębów mlecznych można wykonać już u 2-3-latka. Lakowanie wykonuje się wyłącznie na zębach zdrowych, dlatego też, aby mieć pewność, że ząb nie jest zarażony próchnicą, na wizytę do dentysty najlepiej udać się od razu po ukazaniu się zęba w buzi dziecka.

  

        Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400

 

Dodatkowe informacje

      Przedstawiona oferta  ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.