Komercyjnie
  • Wybielenie zęba martwego - endoperox - 250,00 zł
  • Wybielenie zęba martwego - endoperox kolejny ząb - 200,00 zł
  • Wybielanie zębów metodą nakładkową (jeden łuk) - 500,00 zł
  • Wybielanie zębów metodą nakładkową (dwa łuki) - 1000,00 zł
W ramach abonamentu

Tak - zgodnie z pakietem

Znieczulenie

Nie wymaga

Czas trwania

30 min

Obszar ciała

Jama ustna - zęby

Grupa wiekowa Pacjentów

Od 18-tego roku życia

       Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem każdego z nas. Chętnie sięgamy po metody przeznaczone do domowego wybielania zębów, które nie zawsze pozwalają na osiągnięcie zadowalających rezultatów. Bardzo oporny na wybielanie jest każdy ząb martwy, któremu nie pomoże nawet najlepsza pasta.

Specjaliści realizujący usługę:

        Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Niestety ząb martwy – nawet po leczeniu – z biegiem czasu zmienia swój kolor, staje się siny i wygląda nieestetycznie. Pacjenci zgłaszają się często do stomatologa z problemem, jaki stanowi przebarwiony czy czarny ząb po leczeniu kanałowym (endodontycznym). Szansą na przywrócenie ładnego koloru jest profesjonalne wybielanie zęba martwego, przeprowadzone w gabinecie dentystycznym. Warto dodać, że wybielanie zębów martwych domowymi sposobami jest nieskuteczne.

 

Czynniki, które mogą powodować zmianę zabarwienia korony zęba:

  • krwotok miazgi w trakcie leczenia,

  • leki i materiały stosowane do wypełniania kanałów oraz odbudowy zęba po leczeniu,

  • uraz zęba

  • zakażenie w kanale korzeniowym

  • niedostateczne usunięcie resztek nerwu podczas poprzedniego leczenia kanałowego

  • nieszczelne wypełnienia

  • wypełnienie amalgamatowe

Wybielanie martwej jedynki, dwójki i trójki po leczeniu kanałowym

        Zęby po leczeniu endodontycznym mogą zmienić swoją barwę z różnych przyczyn. Defekt ten jest nieestetyczny i może spędzać sen z powiek wielu osobom, zwłaszcza gdy dotyczy zębów przednich. Współczesna stomatologia proponuje jednak kilka rozwiązań przywracających pierwotny kolor zębom po leczeniu kanałowym.

        Ciemniejący martwy ząb wygląda nieestetycznie i sprowadza pacjentów do gabinetu stomatologicznego w celu jego wybielenia, gdyż domowe sposoby (pasty lub paski wybielające) są nieskuteczne. Kolor takiego zęba może zmienić się z białego przez żółty do ciemnobrunatnego włącznie. Najpopularniejsze wśród pacjentów jest wybielanie martwej 1, 2, 3.

 

PRZEBIEG ZABIEGU

        Wybielanie zęba martwego rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG, na podstawie którego dentysta ocenia prawidłowość wcześniejszego leczenia kanałowego. Następnym etapem jest ponowne otwarcie korony i umieszczenie w niej specjalnego środka wybielającego. Otwór zostaje zabezpieczony opatrunkiem tymczasowym. Środek wybielający wymienia się zazwyczaj co kilka dni, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. Po zakończeniu wybielania komora zęba jest zamykana przy pomocy typowego wypełnienia kompozytowego.

 

ILOŚĆ WIZYT

        Po tygodniu od założenia wkładki wybielającej należy zgłosić się do lekarza w celu sprawdzenia wyniku. Jeśli rozjaśnienie martwego zęba nie przyniosło satysfakcjonującego efektu, lekarz zdecyduje o ponownym założeniu preparatu wybielającego.

 

EFEKTY

        W większości wypadków wybielanie zęba martwego przynosi satysfakcjonujące rezultaty, choć niekiedy może on zostać nieco ciemniejszy w niektórych miejscach. Dzieje się tak dlatego, że środek wybielający nie dociera w najodleglejsze zakamarki korony. Dodatkowo, preparaty wykorzystywane podczas zabiegu zawierają w swoim składzie substancje takie jak nadtlenek mocznika czy nadboran sodu, które mogą powodować osłabienie korony, wcześniej nadwerężonej już leczeniem kanałowym. Ząb staje się mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych, a ponadto dochodzi do utraty wody, dlatego na powierzchnie wybielane nakłada się środki zawierające fluor, chroniący je przed pękaniem i kruszeniem szkliwa spowodowanym przesuszeniem. Oczywiście należy mieć również świadomość, że nawet po zabiegu wybielania martwy ząb może z czasem znów ściemnieć i zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Zwykle pożądany efekt następuje po 1 do 3 wizyt w gabinecie dentystycznym (podczas wybielania metodą stopniową). Jeśli nadal martwy ząb jest ciemny, po trzeciej wizycie lekarz zaproponuje alternatywną metodę leczenia.

        Alternatywą dla wybielania wewnętrznego – zwłaszcza w przypadku bardzo osłabionych martwych zębów – jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej. Licówka jednak byłaby odpowiedniejszą metodą leczenia, ze względu na swoją małą inwazyjność. Po pierwsze likwidują one problem przebarwienia, a po drugie wzmacniają ząb, odbudowując go i minimalizując ryzyko złamania.

Zarówno korona protetyczna, jak i licówka wykonane są z porcelany w kolorze pozostałych zębów. Po odpowiednim oszlifowaniu powierzchni zęba,dane uzupełnienie protetyczne umocowywane jest specjalnymi cementami w taki sposób, że "wkomponowuje" się w uzębienia pacjenta, tworząc z nim idealną całość.

 

PRZECIWWSKAZANIA

        Po zgłoszeniu się do gabinetu stomatologicznego lekarz wykona badanie podmiotowe, przedmiotowe oraz zdjęcie RTG, aby zdiagnozować, czy ząb jest prawidłowo przeleczony kanałowo, a także czy nie występują zmiany okołowierzchołkowe tkanek wybielanego zęba.

        Wszelkie zmiany patologiczne widoczne na zdjęciu RTG mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania. Gdy wszystko jest w porządku, można przeprowadzić wybielanie martwego zęba. Stosuje się dwie metody rozjaśniania zębów martwych: stopniową (częściej stosowaną) oraz intensywną.

 

DOMOWE SPOSOBY

        Niestety, obumarcie miazgi zęba i jego przebarwienie związane z leczeniem endodontycznym jest leczone tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Żadne pasty dostępne w drogeriach nie są skuteczne, gdy przebarwieniu ulegnie martwy ząb. Wybielanie paskami również zawodzi. Całkowicie należy porzucić pomysły z wybielaniem zębów domowymi sposobami dostępnymi w sieci – mogą powodować nieodwracalne zniszczenia struktury szkliwa.

 

  Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400

 

Dodatkowe informacje

       Przedstawiona oferta  ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.