Komercyjnie

OCT OPTYCZNA TOMOGRAFIA OKA - 150,00 zł

OCT NERWU WZROKOWEGO- 150,00 zł

OCT PLAMKI- 150 zł OCT PRZEDNIEGO ODCINKA - 150,00 zł

OCT + ANGIO OCT- 200,00 zł

PAKIET JASKROWY (NABŁONEK, PLAMKA, TARCZA) + PACHYMETRIA - 250,00 zł

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, jest wyjątkowo precyzyjnym badaniem oka i jest obecnie standardową procedurą diagnostyczną w okulistyce. Wykorzystuje koherentną (spójną) wiązkę światła. To technika obrazowania, przy której rozdzielczość uzyskanego obrazu jest bardzo wysoka. Specjaliści porównują ją do mikroskopowej analizy wycinka tkanki, pobranego operacyjnie. Jednak OCT umożliwia nieinwazyjne i bezkontaktowe otrzymywanie obrazów przekrojów tkanek siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego i rogówki. Pozwala to na szybką i wczesną diagnostykę chorób oka, kwalifikowanie do operacji i monitorowanie efektów ich leczenia.

Badanie OCT wskazane jest zwłaszcza w takich przypadkach jak:
•    obserwacja po leczeniu chorób siatkówki
•    jaskra
•    retinopatia cukrzycowa
•    zwyrodnienie plamki AMD
•    błony nasiatkówkowe
•    nowotwory gałki ocznej
•    otwór w plamce

Czemu służy badanie OCT?

Badanie OCT - Optyczna Koherentna Tomografia - jest nową specjalistyczną metodą diagnostyczną, umożliwiającą obrazowanie tylnego bieguna gałki ocznej, przede wszystkim siatkówki. Tomograf pozwala uzyskiwać bardzo dokładne, przestrzenne przekroje siatkówki, co ułatwia wyspecjalizowanemu diagnoście na precyzyjną jej ocenę. Dzięki badaniu OCT można szczegółowo zbadać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan naczyń krwionośnych, stan nerwu wzrokowego. Badanie OCT służy wielu celom diagnostycznym dotyczącym wszystkich chorób siatkówki, jak i obserwacji skutków leczenia chorób siatkówki oraz zmian siatkówki w przebiegu jaskry.

Na czym polega badanie?

Badanie OCT jest bezbolesne i bezkontaktowe. Podczas badania pacjent patrzy nieruchomo we wskazany przez lekarza punkt, od czasu do czasu powstrzymując się tylko od mrugania.

Jakie są wskazania do wykonania badania OCT?

Badanie OCT jest niezwykle użytecznym narzędziem w diagnostyce, monitorowaniu przebiegu choroby i sprawdzaniu efektów jej leczenia w przypadku wielu schorzeń siatkówki, a zwłaszcza zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), zmian cukrzycowych w siatkówce oraz ocenie warstwy włókien nerwowych u chorych na jaskrę.

Jak często wykonywać badanie OCT?

Badanie OCT może być wielokrotnie powtarzane. Pozwala to na śledzenie przebiegu choroby, co w przypadku takich chorób jak AMD, jaskra lub retinopatia cukrzycowa - jest niezwykle ważne.