Alternatywą dla standardowych środków antykoncepcyjnych są wszczepiane pod skórę implanty antykoncepcyjne zawierające progestagen. W odróżnieniu od środków zawierających estrogeny charakteryzują się brakiem działań niepożądanych a jednocześnie bardzo wysokim stopniem skuteczności. W CM Sanitas dostępny jest implant Implanon NXT, zapewniający ochronę przed niechcianą ciążą nawet przez trzy lata.

Dodatkowe informacje

Implanon NXT ma formę elastycznego pręcika wielkości zapałki, który po wszczepieniu pod skórę wewnętrznej części ramienia zaczyna uwalniać do krwi hormon mający działanie:

zahamowanie owulacji
stworzenie nieprzepuszczalnej bariery dla plemników poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego
zahamowanie cyklicznego dojrzewania endometrium (błony śluzowej macicy)

Implanon NXT jest szczególnie polecany kobietom:

poszukującym stałej, długotrwałej i skutecznej metody antykoncepcyjnej
u których wystąpiły działania niepożądane związane z estrogenami (np. przy przyjmowaniu tabletek dwuskładnikowych)

Przebieg zabiegu wszczepienia implantu:

Implant wszczepiany jest chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym pod skórę wewnętrznej części ramienia, w odległości 10 cm od łokcia przy pomocy specjalnego aplikatora. Przez dwie doby po zabiegu wskazane jest noszenie opatrunku.

Po wszczepieniu implant uwalnia początkowo hormon z prędkością 67 µg na dobę by po dwóch latach spaść do 30 µg na dobę. Implant zakładany jest na 3 lata a bezpośrednio po jego usunięciu istnieje możliwość wszczepienia kolejnego.

Implanon NXT może być stosowany u kobiet z przeciwwskazaniami do antykoncepcji doustnej - zawiera tylko progestagen.