Rektoskopia to badanie endoskopowe dolnej części jelita grubego - odbytu, odbytnicy i końcowego odcinka esicy (do głębokości około 20-30 cm). Badanie to pozwala ocenić wygląd śluzówki odbytnicy a co za tym idzie ewentualną obecność zmian zapalnych, polipów, guzów nowotworowych, uchyłków i malformacji naczyniowych. Ocenie poddaje się również napięcie zwieraczy, obecność i wielkość hemoroidów, szczelin i przetok odbytu
Zakres procedur endoskopowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego:
- rektoskopia
- rektoskopia z biopsją
- rektosigmoidoskopia
- rektosigmoidoskopia z biopsją
* krwawienia z odbytu,
* guzki w okolicy odbytu,
* bezwiedne oddawanie stolca,
* zaburzenia rytmu wypróżnień,
* stolce przypominjące ołówek
* nasilona biegunka o nieznanej przyczynie,
* podejrzenie polipów,
W dniu poprzedzającym badanie Pacjent nie powinien jeść kolacji i aż do chwili badania powinien pozostać na czczo. Dozwolone jest spożycie niewielkiej ilości wody niegazowanej. Na godzinę przed badaniem Pacjent powinien wykonać doodbytniczo wlewkę ENEMA zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu (do kupienia w aptece bez recepty). Lekarza prowadzącego badanie należy poinformować o występujących dolegliwościach, takich jak: bolesność w okolicy odbytu, krwawienie miesiączkowe, skuteczność przeprowadzonej lewatywy oraz o wszelkich dolegliwościach bólowych. Na badanie prosimy przyjść w uzgodnionym terminie i zgłosić się do Rejestracji Centrum Medycznego Sanistas, (piętro I). W razie pytań i wątpliwości prosimy dzwonić pod numer telefonu 81 53 40 400 (nr wew. Pracownia Endoskopii: 114,115 lub 116)
Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową z rozstawionymi kolanami. Osoby ciężko chore lub ze zmianami w układzie kostno-mięśniowym, które nie mogą przyjąć podstawowej pozycji, badanie jest wykonywane na lewym boku.
Niezmiernie rzadko może się pojawić przebicie ściany jelita. Rzadko też występuje niewielkie krwawienie, które zwykle samoistnie ustępuje.