W ramach NFZ

Tak-wymagane skierowanie

Komercyjnie

Rektostopia diagnostyczna - 200,00 zł 

Rektostopia diagnostyczna z konsultacją - 380,00 zł 

W ramach abonamentu

Tak-jeżeli pakiet zawiera

Znieczulenie

Końcówka urządzenia jest posmarowana środkiem znieczulającym

Czas trwania

Około 30 minut

Czas pobytu w CM Sanitas

Zależy od konsultacji

Rehabilitacja w CM Sanitas

Nie

Czas rekonwalescencji (L4)

Nie

Obszar ciała

Odbytnica

Grupa wiekowa Pacjentów

Dorośli

Dodatkowe informacje

Rektoskopia to badanie endoskopowe dolnej części jelita grubego - odbytu, odbytnicy i końcowego odcinka esicy (do głębokości około 20-30 cm). Badanie to pozwala ocenić wygląd śluzówki odbytnicy a co za tym idzie ewentualną obecność zmian zapalnych, polipów, guzów nowotworowych, uchyłków i malformacji naczyniowych. Ocenie poddaje się również napięcie zwieraczy, obecność i wielkość hemoroidów, szczelin i przetok odbytu

Zakres procedur endoskopowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego:

  • rektoskopia
  • rektoskopia z biopsją
  • rektosigmoidoskopia
  • rektosigmoidoskopia z biopsją
Wskazania

* krwawienia z odbytu,
* guzki w okolicy odbytu,
* bezwiedne oddawanie stolca,
* zaburzenia rytmu wypróżnień,
* stolce przypominjące ołówek
* nasilona biegunka o nieznanej przyczynie,
* podejrzenie polipów,

Przygotowanie do zabiegu

W dniu poprzedzającym badanie Pacjent nie powinien jeść kolacji i aż do chwili badania powinien pozostać na czczo. Dozwolone jest spożycie niewielkiej ilości wody niegazowanej. Na godzinę przed badaniem Pacjent powinien wykonać doodbytniczo wlewkę ENEMA zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu (do kupienia w aptece bez recepty). Lekarza prowadzącego badanie należy poinformować o występujących dolegliwościach, takich jak: bolesność w okolicy odbytu, krwawienie miesiączkowe, skuteczność przeprowadzonej lewatywy oraz o wszelkich dolegliwościach bólowych. Na badanie prosimy przyjść w uzgodnionym terminie i zgłosić się do Rejestracji Centrum Medycznego Sanistas, (piętro I). W razie pytań i wątpliwości prosimy dzwonić pod numer telefonu 81 53 40 400 (nr wew. Pracownia Endoskopii: 114,115 lub 116)

Przebieg zabiegu

Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową z rozstawionymi kolanami. Osoby ciężko chore lub ze zmianami w układzie kostno-mięśniowym, które nie mogą przyjąć podstawowej pozycji, badanie jest wykonywane na lewym boku.

Bezpieczeństwo

Niezmiernie rzadko może się pojawić przebicie ściany jelita. Rzadko też występuje niewielkie krwawienie, które zwykle samoistnie ustępuje.