Paracenteza zwana również myringotomia jest zabiegiem, który polega na nacięciu błony bębenkowej w odpowiednim rejonie. Zabieg ma na celu usunięcie z ucha środkowego wydzieliny, która gromadzi się tam w przebiegu ostrego zapalenia ucha. Wykonanie paracentezy w ostrym zapaleniu ucha środkowego powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, spadek gorączki i przyspiesza proces leczenia. Paracenteza może być także zabiegiem diagnostycznym, ponieważ pobrana wydzielina podlega badaniu bakteriologicznemu. Wykonanie paracentezy w ostrym zapaleniu ucha środkowego powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych, spadek gorączki i przyspiesza proces leczenia.
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Najczęstszym wskazaniem jest wysiękowe zapalenia ucha środkowego, krew w jamie bębenkowej oraz oporne na leczenie farmakologiczne ostre zapalenie ucha środkowego.
Dalsze zapobieganie choroby, poprawa słuchu.
Pacjent powinien być na czczo i posiadać ze sobą wyniki badań.
Operację wykonuję się przez przewód słuchowy zewnętrzny. Zabieg polega na wprowadzeniu do przewodu ostrego noża do myringotomii i nacięcia błony bębenkowej w ściśle określonym miejscu. Następnie usuwana jest patologiczna wydzielina. Po zakończonej operacji lekarz podaje środki przeciwzapalne i zakłada opatrunek.
Ograniczenie aktywności fizycznej na czas rekonwalescencji, przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.