Wędzidełko językowe to włóknisty twór, który łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Składa się on z błony śluzowej, tkanek miękkich i elastycznych zarazem (potocznie zwany żyłką pod językiem). Najlepiej widać go kiedy próbujemy unieść język do górnych zębów. Wtedy, kiedy jest on odpowiedniej długości możemy dotknąć czubkiem języka we wszystkie miejsca w jamie ustnej. Skrócenie wędzidełka przejawia się brakiem możliwości uniesienia czubka języka ku górze przy szeroko otwartej buzi-odwiedzionej żuchwie, do wałka dziąsłowego. Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe jest częstą zmianą anatomiczną w budowie jamy ustnej.
Proponowany zabieg operacyjny
Wycięcie wędzidełka języka u dzieci wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonywany jest w ciągu chirurgii jednego dnia. Po wycięciu skróconego wędzidełka i opanowaniu krwawienia, na błonę śluzową okolicy podjęzykowej zakłada się szwy rozpuszczalne. Czas trwania zabiegu to około 20 minut.
Powikłania pooperacyjne
Powikłaniem po zabiegach na wędzidełku języka u starszych dzieci może być bliznowacenie, które może prowadzić do wtórnego ograniczenia ruchomości języka.
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Skrócenie wędzidełka może kieć wpływ na prawidłowe ssanie w wieku niemowlęcym ,żucia , a nawet połykania . Krótkie więzadełko często wpływa na zaburzenia prawidłowej mowy, szczególnie wymawianie głosek l, sz, ż, cz, dż oraz r. Możliwe wystapienie wady zgryzu.
Prawidłowy rozwój mowy.
Zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko.
Wskazane są ćwiczenia polegające na unoszeniu języka do podniebienia, ćwiczenia te zapobiegają tworzeniu się ewentualnych zrostów.