Nietrzymanie moczu jest jedynym z najbardziej rozpowszechnionych problemów, który dotyka minimum 5% społeczeństwa. Najczęściej występują dolegliwości, związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Problem zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Powszechność wysiłkowego nietrzymania moczu stanowi już dziś ogromny problem natury medycznej i socjalnej, a zważając na coraz większą średnią długość życia można zakładać, iż przypadłość będzie się pogłębiać.
Specjaliści realizujący zabieg:
CHARAKTERYSTYKA
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (ang. genuine stress incontinence, WNM) jest stanem, spowodowanym zaburzonym mechanizmem zamknięcia cewki moczowej. Niekontrolowane oddawanie moczu pojawia się w czasie wykonywania czynności, powodujących wzrost ciśnienia śródbrzusznego (pośrednio śródpęcherzowego), takich jak wysiłek fizyczny, kaszelczy kichanie. W trakcie owych czynności dochodzi do uruchomienia mechanizmu tłoczni brzusznej. W przypadku zaburzeń w postaci nadmiernej ruchomości cewki, nieprawidłowego jej ustawienia w stosunku do pęcherza oraz niewydolności mechanizmu zwieraczowego, nie może utworzyć się ciśnienie większe niż w jamie brzusznej, które jest konieczne dla utrzymania moczu w pęcherzu.
PRZYCZYNY
-
poród (uszkodzenie tkanek)
-
niedobory hormonalne związane z okresem przekwitania
-
przebyte operacje cewki moczowej
-
radioterapia
-
wady wrodzone
-
u mężczyzn nietrzymanie moczu zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym (usunięcie gruczołu krokowego).
OBJAWY
Typowym objawem wysiłkowego nietrzymania moczu jest jego nieświadome oddawanie, zazwyczaj niewielkich objętości bez uczucia parcia. U osób, dotkniętych schorzeniem, nie obserwuje się większej ilości mikcji w dzień oraz w nocy.
Obecnie zakłada się kliniczny podział wysiłkowego nietrzymania moczu na podstawie stopnia zaawansowania jego objawów, a mianowicie:
-
I stopień: do wycieku moczu dochodzi jedynie w pozycji stojącej w trakcie nagłego oraz znacznego podwyższenia ciśnienia śródbrzusznego np. podczas śmiechu, kichania lub kaszlu.
-
II stopień: nietrzymanie moczu pojawia się zawsze na skutek wysiłku fizycznego, który wiąże się z napięciem mięśni brzucha np. w czasie noszenia ciężarów po schodach. Niekiedy wyciek moczu może wystąpić w pozycji leżącej bądź w trakcie jej gwałtownej zmiany z leżącej na stojącą.
-
III stopień: moczenie następuje w pozycji leżącej nawet podczas nieznacznego wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego
LECZENIE
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu może odbywać się z wykorzystaniem nowoczesnych małoinwazyjnych metod takich jak laser EDGE ONE. To skuteczna, bezpieczna i wygodna metoda terapii tej przypadłości. Leczenie laserowe skierowane jest do kobiet z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
Zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjentka przed zabiegiem zostaje dokładnie poinformowana o wszelkich aspektach, związanych z zabiegiem, a mianowicie o jego przebiegu, możliwościach, przeciwwskazaniach oraz ewentualnych skutkach ubocznych. Dodatkowo pacjentka poproszona jest o wypełnienie kwestionariusza oraz o wyrażenie świadomej zgody na przeprowadzenie zabiegu.
PRZEBIEG ZABIEGU
Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, skierowanej na takie obszary jak przedsionek, przednia ściana i ujście pęcherza moczowego, które spowoduje fototermiczne oraz nieablacyjne obkurczenie ścian pochwy. laseroterapia stymuluje wzrost włókien kolagenowych błony śluzowej, które są odpowiedzialne za sprężystość ścian pochwy.
Dodatkowo, dzięki zabiegowi pobudzeniu ulega produkcja glikogenu, który jest istotny dla utrzymania odpowiedniego nawilżenia pochwy oraz właściwego PH, co pozwala wyeliminować dodatkowe dolegliwości nietrzymania moczu, np. częste infekcje.
ZALECENIA PO ZABIEGU
Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może wrócić do normalnych czynności. W ciągu kliku dni od przeprowadzenia zabiegu zaleca się używanie podpasek, ze względu na możliwość wystąpienia przesięku surowiczego (stosuje się do momentu ustąpienia). Po laserowej terapii wysiłkowego nietrzymania moczu zaleca się powstrzymywanie od stosunków seksualnych zazwyczaj przez okres 2-4 tygodni. Dodatkowo należy przez kilka dni ograniczyć wysiłek fizyczny oraz unikać podnoszenia ciężarów i gorących kąpieli. U niektórych pacjentek laserowa terapia wysiłkowego nietrzymania moczu może wywołać nieduże zaczerwienienie, obrzęk lub dyskomfort. Dolegliwości te nie są groźne i mijają najczęściej w ciągu paru dni.
EFEKTY
Pierwsze efekty można zauważyć po około 30-40 dniach. Okres ten związany jest procesem przebudowy włókien kolagenowych. Rezultaty są uzależnione od stopnia nasilenia objawów wysiłkowego nietrzymania moczu oraz od wieku pacjentki. U kobiet będących w wieku rozrodczym, efekty laseroterapii mogą utrzymywać się przez wiele lat lub do następnego porodu. Skuteczność zabiegu u pacjentek w wieku menopauzalnym zależy w dużej mierze od stosowania dodatkowej terapii w postaci farmakologicznej oraz fizykoterapeutycznej.
PROFILAKTYKA
Profilaktyka nietrzymania moczu opiera się głównie na wzmocnieniu mięśni dna miednicy, a tym samym przyroście ich masy, wzroście siły skurczów oraz poprawie napięcia spoczynkowego. W tym celu stosuje się ćwiczenia Kegla. Niezwykle ważnym czynnikiem jest higiena okolic intymnych, która pomoże uniknąć zakażenia dróg moczowych. Uczęszczanie w czasie ciąży do szkoły rodzenia, dzięki której można nabyć odpowiednią wiedzę na temat prawidłowej techniki parcia oraz relaksacji mięśni krocza. Unikanie wstrzymywania wydalania moczu. Powstrzymywanie mikcji sprzyja zakażeniom dróg moczowym. Stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w duże ilości owoców i warzyw zawierających błonnik, który wpłynie na prawidłowy pasaż jelitowy co ułatwi defekację i pozwoli uniknąć zaparć. Spożywanie posiłków powoli, w spokoju, o stałych porach.
Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400
Dodatkowe informacje
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego