W ramach NFZ

Tak - wymagane skierowanie i konsultacja u Specjalisty realizującego zabieg

Komercyjnie

Operacja wodniaka jądra - 5 700,00 zł 

W ramach abonamentu

Nie

Bezpłatna konsultacja kwalifikująca

Nie

Znieczulenie

Miejscowe lub ogólne

Czas trwania

ok. 20-30 min.

Czas pobytu w CM Sanitas

Ok. 1 godziny po zabiegu w zn. miejscowym
Ok. 4 godziny po zabiegu w zn. ogólnym

Czas rekonwalescencji (L4)

Do 31 dni

Grupa wiekowa Pacjentów

Przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego rozważa się jeżeli wodniak utrzymuje się do 2 roku życia.

       Wodniak jądra (hydrocoele testis) spowodowany jest nagromadzeniem przezroczystego płynu w otoczeniu jądra. Płyn w ilości od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów jest barwy bursztynowej. Wodniaki jądra dzielimy na wrodzone i nabyte. W różnicowaniu wodniaka jądra wrodzonego i nabytego bierze się pod uwagę wiek pacjenta. Wrodzony wodniak jest rozpoznawany w wieku noworodkowym i dziecięcym, natomiast wodniak nabyty występuje przeważnie u chorych dorosłych. 

Specjaliści realizujący usługę:

Wodniak jądra wrodzony występuje u 6 % nowo narodzonych chłopców. Wodniak jądra nabyty może być następstwem ostrego, przewlekłego i nieswoistego zapalenia jądra lub najądrza; może też wystąpić w przebiegu nowotworu jądra. Przyczyną gromadzenia się płynu w osłonce jądra jest zaburzenie równowagi pomiędzy wydzielaniem a wchłanianiem płynu przez osłonkę jądra.

Proponowane zabiegi operacyjne

Operacja sposobem Bergmann'a - metoda operacyjnego leczenia wodniaka jądra polegająca na wycięciu nadmiaru osłonek jądra i założeniu szwu hemostatycznego na ich brzegi. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej. Po obłożeniu pola operacyjnego urolog nacina skórę moszny i preparuje osłonki wodniaka, który wydobywany jest poza worek mosznowy. Kolejnym krokiem jest ewakuacja płynu z wodniaka jądra. Najczęściej płyn w wodniaku jądra jest koloru słomkowego. Czasami płyn wodniaka może być mętny lub podbarwiony krwią w przypadku przebytego urazu. Po wycięciu osłonek urolog zakłada odpowiedni szew hemostatyczny na ich brzegi. Do moszny wprowadzany jest dren, który z reguły usuwany jest następnego dnia.

Operacja sposobem Winkelmann'a - operacja wodniaka jądra polegająca na wypreparowaniu wodniaka, ewakuacji płynu z wodniaka i odpowiednim wywinięciu jego osłonek. Przebieg operacji i pooperacyjny jest taki sam jak w przypadku operacji sposobem Bergmann'a.
Podczas zabiegu w mosznie pozostawiany jest dren Redona służący drenażowi moszny ze zbierającej się krwi i treści surowiczej. Kiedy dren przestaje odbierać - z reguły następnego dnia po operacji usuwany jest. Czasami istnieje konieczność rewizji moszny z ponowną kontrolą hemostazy.

Opieka pooperacyjna

Przez kilka tygodni po operacji wskazany oszczędzający tryb życia i ograniczenie aktywności fizycznej. Zaleca się noszenie obcisłej bielizny co przyspiesza wchłanianie obrzęku moszny. Kąpiel w wannie jest przeciwwskazana do momentu całkowitego wygojenia rany pooperacyjnej.

Wskazania:

Wskazaniem do operacji jest rozpoznany wodniak jądra, czyli nagromadzenie się płynu surowiczego między osłonkami jądra -powodujący ból, zmniejszający jakość i komfort funkcjonowania.

Przygotowanie do zabiegu:

  • Przystąpienie do zabiegu usunięcia wodniaka jądra zawsze poprzedza konsultacja chirurgiczna.
  • Na 2 tygodnie przed zabiegiem Pacjent powinien wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV.
  • Na 2 do 7 dni przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki przeciwkrzepliwe.
  • Wskazane jest golenie okolicy operowanej – moszny
  • Ponadto przed zabiegiem warto poddać się szczepieniu przeciw WZW typu B
  • W celu diagnostycznym należy wykonać badanie USG

Przebieg zabiegu:

Zabieg jest przeprowadzany metodą otwartą, polega na wykonaniu niewielkiego cięcia na skórze moszny, opróżnieniu wodniaka i wycięciu nadmiary osłonek produkujących płyn.
Po zabiegu chirurg może pozostawić na 1 dobę dren w ranie celem odprowadzenia płynu.

Zalecenia:

  • W przypadku pozostawienia drenu – usunięcie w 1 dobie pooperacyjnej
  • Antybiotykoterapia doustna przez 3-5 dni
  • Wysokie ułożenie moszny- ciasna bielizna
  • Unikanie wysiłku fizycznego przez 2 tygodnie
  • Pooperacyjna kontrola USG po ok 2-3 tygodniach.

 

         Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400

Dodatkowe informacje

          Przedstawiona oferta  ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.