Zmienione patologicznie migdałki mogą być czynnikiem predysponującym do rozwoju różnych chorób.Wielkość migdałów podniebiennych może być różna, aż do tego stopnia, że migdały będą się stykały ze sobą. Znaczne powiększenie będzie powodowało trudności w oddychaniu oraz połykaniu pokarmów. Przerośnięte migdałki prowadzą do chrapania w nocy, a także powodują bezdechy senne. Pogorszenie jakości snu może powodować zmęczenie podczas dnia, co powoduje spadek aktywności. Problemy te mogą ustąpić po wykonaniu zabiegu resekcji migdałków podczas zabiegu.
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
Wskazania do tonsillektomii - wycięcia migdałków podniebiennych:
• Nawracające anginy
• Ropień okołomigdałkowy (powikłanie anginy)
• Nawracające zapalenia ucha środkowego, nosa, zatok przynosowych
• Nieprzyjemny zapach z ust (w kryptach migdałków mogą gromadzić się resztki pokarmowe, które gnijąc są
powodem nieświeżego oddechu)
• Stwierdzony zespół bezdechu sennego
• Krwawienia z migdałków
• Trudności w połykaniu
• Zaburzenia w rozwoju fizycznym i intelektualnym - dotyczy dzieci. Powiększone migdałki utrudniają oddychanie,
spokojny, regenerujący sen, występują trudności w koncentracji, zachowaniu, dzieci osiągają gorsze wyniki w
nauce niż rówieśnicy.
• Zaburzenia mowy - powiększone migdałki sprawiają, że mowa staje się niewyraźna, bełkotliwa.
• Jednostronne powiększenie migdałka podniebiennego
Pacjent musi być zdrowy oraz posiadać wyniki badań:morfologii z trombocytami, układu krzepnięcia (oznaczenie czasu PT i APTT) oraz grupę krwi. W razie potrzeby należy przeprowadzić konsultację z lekarzami specjalistami.
Pierwszym elementem jest założenie wkłucia do żyły, najczęściej w okolicy dołu łokciowego lub nadgarstka. Przez wkłucie podawane leki uspokajające i przeciwbólowe. Następnie dziecko jest przewożone na salę operacyjną, gdzie jest usypiane i intubowane - te czynności wykonuje lekarz anestezjolog. Zabieg wykonywany jest przez otwartą jamę ustną. Za pomocą specjalnego noża (tonsillotomu) ścina się przerośniętą część migdałka podniebiennego. Następnie lekarz tamuje ewentualne krwawienie. Po dokładnym skontrolowaniu jamy nosowo-gardłowej oraz upewnieniu się, że krwawienie ustąpiło, wybudza się dziecko.
Po zabiegu należy podawać leki przeciwkrwotoczne oraz przeciwbólowe. Po zabiegu przez około 7 dni należy ograniczyć aktywność fizyczną. Wskazane jest stosowanie diety składającej się z produktów nie podrażniających operowanego miejsca.