W ramach NFZ

Tak- wymagane skierowanie

Komercyjnie

Od 2400,00 zł
Cenę zabiegu ustala Lekarz Specjalista podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu. 

W ramach abonamentu

Nie

Znieczulenie

Miejscowe/Ogólne

Czas trwania

Około 20 minut

Czas pobytu w CM Sanitas

Kilka godzin- znieczulenie ogólne

Czas rekonwalescencji (L4)

Do 14 dni

Obszar ciała

Jama ustna

Grupa wiekowa Pacjentów

Bez ograniczeń

Wędzidełko językowe to włóknisty twór, który łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Składa się on z błony śluzowej, tkanek miękkich i elastycznych zarazem (potocznie zwany żyłką pod językiem). Najlepiej widać go kiedy próbujemy unieść język do górnych zębów. Wtedy, kiedy jest on odpowiedniej długości możemy dotknąć czubkiem języka we wszystkie miejsca w jamie ustnej. Skrócenie wędzidełka przejawia się brakiem możliwości uniesienia czubka języka ku górze przy szeroko otwartej buzi-odwiedzionej żuchwie, do wałka dziąsłowego. Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe jest częstą zmianą anatomiczną w budowie jamy ustnej.

Proponowany zabieg operacyjny

Wycięcie wędzidełka języka u dzieci wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonywany jest w ciągu chirurgii jednego dnia. Po wycięciu skróconego wędzidełka i opanowaniu krwawienia, na błonę śluzową okolicy podjęzykowej zakłada się szwy rozpuszczalne. Czas trwania zabiegu to około 20 minut.

Powikłania pooperacyjne

Powikłaniem po zabiegach na wędzidełku języka u starszych dzieci może być bliznowacenie, które może prowadzić do wtórnego ograniczenia ruchomości języka.

Dodatkowe informacje

Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Wskazania

Skrócenie wędzidełka może kieć wpływ na prawidłowe ssanie w wieku niemowlęcym ,żucia , a nawet połykania . Krótkie więzadełko często wpływa na zaburzenia prawidłowej mowy, szczególnie wymawianie głosek l, sz, ż, cz, dż oraz r. Możliwe wystapienie wady zgryzu.

Korzyści i zalety

Prawidłowy rozwój mowy.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko.

Opieka pooperacyjna

Wskazane są ćwiczenia polegające na unoszeniu języka do podniebienia, ćwiczenia te zapobiegają tworzeniu się ewentualnych zrostów.