W ramach NFZ

nie

Komercyjnie

od 3900 zł

AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
Co to jest plamka?
Plamka to niewielki obszar siatkówki w centrum dna oka na wprost od źrenicy. Aby móc coś wyraźnie zobaczyć oś widzenia musi skierować obraz na plamkę. Ważne jest, aby ten obszar był dobrze dotleniony, niestety z wiekiem pogarsza się sprawność krążenia i plamka ulega procesom zanikowym – czyli AMD. Wyróżniamy dwa typy AMD – zanikowe i wysiękowe.
AMD zanikowe najbardziej upośledza widzenie z bliska, początkowo uniemożliwiając widzenie kilku liter w wyrazie, potem całych wyrazów. Zwykle jest kompensowane przez drugie oko do czasu zaniku w drugim oku.
AMD wysiękowe czyli wilgotne – przebiega bardziej gwałtownie, objawia się falistością linii prostych podczas czytania, pojawieniem się dużej czarnej plamy w centrum pola widzenia.
Przyczyny wilgotnego AMD
Siatkówka próbując wyrównać niedostatek odżywienia plamki zaczyna produkować nowe naczynia krwionośne. Niestety nowe naczynia krwionośne charakteryzują się cienkimi, kruchymi ściankami, przez które wydostaje surowica krwi podnosząc siatkówkę, co wywołuje wrażenie falowania obrazu. W pewnym momencie ścianki pękają powodując powstanie szarej, bądź czarnej plamki w polu widzenia.
Leczenie:
Beovu – lęk anty-VEGF korygujący parametry anatomiczne siatkówki.
Zapisy an konsultację: ☎️794 136 038