W ramach NFZ

Nie

Komercyjnie

Od 2400 zł
Cenę zabiegu ustala Lekarz Specjalista podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

W ramach abonamentu

Nie

Znieczulenie

Ogólne

Czas trwania

Ok 60 minut

Czas pobytu w CM Sanitas

Do 12 godzin

Czas rekonwalescencji (L4)

Do 14 dni

       Septoplastyka jest operacją prowadzącą do korekcji deformacji przegrody nosa. Zwykle związana jest z podśluzówkową minimalną częściową resekcją, repozycją, modelowaniem elementów chrzęstnych i kostnych przegrody - w celu przywrócenia prawidłowego oddychania przez nos. Nie istnieją inne niż operacyjne metody leczenia skrzywienia przegrody nosa.

Specjaliści realizujący usługę:

Przebieg zabiegu

Nie istnieją inne niż operacyjne metody leczenia skrzywienia przegrody nosa. Septoplastykę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w miejscowym. Lekarz wykonuje małe nacięcie w przedsionku nosa ( wewnątrz nosa!) nie pozostawiając żadnych widocznych blizn, odchyla błonę śluzową i usuwa lub prostuje zdeformowane fragmenty przegrody. Następnie umieszcza śluzówkę w pierwotnym miejscu. W nosie umieszcza się często specjalne płytki stabilizująco- separujące z niealergicznego materiału (plastik, silastik), które stabilizują przegrodę przez kilkanaście dni, tak aby zrosła się w prawidłowym ustawieniu, zmniejszają ryzyko powstania zrostów pooperacyjnych pomiędzy przegrodą a małżowinami nosowymi (które czasami są równocześnie zmniejszane jeśli są nadmiernie przerośnięte). W większości przypadków po operacji, na 12-18 godzin zakładane są opatrunki hemostatyczne do jam nosa. Sprawiają, iż nos jest całkowicie niedrożny i nie można oddychać do czasu ich usunięcia. Środki przeciwbólowe niemal całkowicie niwelują ból . Inaczej niż przy operacjach plastycznych nosa zewnętrznego (rynoplastykach lub rynoseptoplastykach), w trakcie których narusza się zewnętrze rusztowanie nosa, po septoplastyce nie pozostają sińce ani opuchlizna okolic oczu.

Opieka pooperacyjna

      Zabieg zazwyczaj nie wymaga pozostania w szpitalu. Wymagane jest, aby po operacji nosa robić zimne okłady, unikać wysiłku fizycznego około 10-14 dni, urazów nosa przez około 2 m-ce oraz infekcji. Pacjent powinien odpoczywać na w pozycji na plecach. Należy także ściśle przestrzegać wskazówek lekarza.

Plan rekonwalescencji:

       W następnej dobie po zabiegu następuje usunięcie tamponady osa (opatrunku po zabiegu) w okresie 10-14, a nawet 21 dni po zabiegu obowiązuje bezwzględne ograniczenie wysiłku fizycznego, unikanie ciężkich prac w kurzu, pyle, złych warunkach higienicznych i atmosferycznych w okresie 6 tygodni po plastyce przegrody nosa obowiązuje unikanie urazów nosa, optymalnie 2-3 m-ce, w 7-10 dni po zabiegu następuje usunięcie szwów z przedsionka nosa oraz w 14-21 dni płytek stabilizujących, zaleca się w okresie 14-21 dni utrzymanie opatrunku zewnętrznego, a w przypadku plastyki nosa zewnętrznego i przegrody nosa także w czasie snu przez około 5-6 tygodni, zaleca się nawilżanie przewodów nosowych preparatem Tantum Protect Spray 2-3 razy dziennie po 1 dawce, w czasie 4-21 dni po zabiegu, zaleca się unikanie opalania (promieni UV) prze około 2-3 m-ce po zabiegu

Bezpieczeństwo

Ryzyko związane zabiegiem korekcji przegrody nosa Do krótkotrwałych efektów ubocznych zabiegu można zaliczyć:

  • obrzęk,
  • zasinienie,
  • utrudnione oddychanie,
  • przejściowa utrata węchu lub jego stałe osłabienie.

Powikłania związane z tą operacją mogą również polegać między innymi na:

  • perforacji w przegrodzie nosa,
  • brak pełnej poprawy drożności nosa,
  • zrosty nosowe, krwawienie pooperacyjne (zazwyczaj łatwe do opanowania),
  • infekcja,
  • rzadko - zmiana kształtu zewnętrznego nosa.

 

 Dodatkowe informacje

     Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL.794 136 038

        Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.