Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszej skórze, będąc jej podstawowym składnikiem. Poprzez absorbcję wody utrzymuje właściwy poziom nawilżenia i jędrności skóry. Stanowi on również rusztowanie dla włókien kolagenowych i elastynowych. Jednak wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, wskutek czego skóra traci objętość i jędrność, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek.
W dermatologii estetycznej kwas hialuronowy wykorzystywany jest do:
- wypełniania bruzd i zmarszczek,
- modelowania twarzy i przywracania jej właściwych proporcji,
- modelowania nosa, ust i linii żuchwy,
- podniesienia linii brwi,
- niwelowania cieni pod oczami,
- uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami,
- wypełniania bruzd nosowo-wargowych i "linii marionetki”
- poprawiania jakości skóry na szyi, dekolcie, dłoniach i łokciach,
Okres utrzymywania się preparatu w skórze wynosi w zależności od jego rodzaju do 12 miesięcy. W miarę upływu czasu kwas hialuronowy wchłania się całkowicie, a jego miejsce zajmuje nowo wytworzony kolagen, który trwale spłyca zmarszczki. Poprawa kondycji skóry jest więc widoczna nawet wtedy, gdy preparatu nie ma już w skórze.
Młoda skóra jest bogata w kwas hialuronowy. Z wiekiem obecność i działanie kwasu hialuronowego w skórze ulega degradacji, co objawia się widocznymi zmianami, takimi jak zmarszczki, bruzdy, fałdy oraz zniekształcenie konturów twarzy. W celu zatrzymania i odwrócenia tego procesu od kilkunastu lat stosuje się tzw. wypełniacze (fillery).
Zabieg
W zależności od głębokości bruzd lub zmarszczek podaje się różne rodzaje preparatów na odpowiednią głębokość. Zabieg trwa zazwyczaj około 30-40 minut.
Przed zabiegiem można zastosować krem znieczulający, jednak obecnie większość preparatów zawiera lidokainę (substancję znieczulającą), więc dodatkowe znieczulenie jest zbędne.
Efekty
Efekt jest spektakularny, natychmiastowy i utrzymuje się około 9-12 miesięcy. Wstrzyknięty kwas hialuronowy ulega z czasem resorpcji w tym samym procesie, w którym resorpcji ulega nasz własny kwas hialuronowy, co prowadzi do stopniowego powracania zmarszczek, które jednak nie są tak głębokie jak przed zabiegiem, ponieważ obecność implantu z kwasu hialuronowego powoduje poprawę struktury skóry.
Po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy te ustępują w przeciągu kilku godzin.
Wskazania:
- fałdy nosowo wargowe,
- linie marionetki (biegnące od kącików ust ku dołowi),
- opadnięte kąciki ust,
- promieniste zmarszczki wokół ust,
- cienie pod oczami,
- zapadnięte doliny łez,
- wypełnianie luku żuchwy,
- bruzdy na policzkach,
- wypełnianie policzków,
- modelowanie owalu twarzy,
- korekcja kształtu i powiększanie ust,
- korekcja kształtu nosa.
W celu zminimalizowania efektów ubocznych zabiegu w postaci krwiaków lub zasinień należy, 2 tygodnie przed zabiegiem, odstawić leki rozrzedzające krew (Aspiryna, Acard itp.) po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.