Odstające uszy i inne deformacje małżowin usznych stanowią dla pacjentów w większości przypadków problem psychologiczny, szczególnie wśród dzieci ale problem dotyka również dorosłych. Dużego stopnia deformacja uszu może prowadzić do obniżenia jakości życia, zmniejszenia poczucia własnej wartości, wyparcia społecznego i słabych wyników w szkole.
Specjaliści realizujący świadczenie:
Charakterystyka
Dzieci z powodu problemu odstających uszu bywają odtrącane przez rówieśników, wyśmiewane, czy nawet zastraszane. W przypadku osób dorosłych, odstające uszy dla wielu osób są powodem kompleksów i złego samopoczucia. Nierzadko prowadzi to do izolacji społecznej, problemów w pracy i zamknięcia się w sobie. Problem odstających uszu dotyka około 1-5% populacji, w części przypadków występuje rodzinnie. Deformacja może dotyczyć jednego bądź obu małżowin usznych. Częściej jednak występuje po obu stronach.
Małżowina uszna u osoby dorosłej różni się od dziecięcej przede wszystkim plastycznością. Uszy dzieci są bardziej miękkie i plastyczne od uszu dorosłych. Chrząstka małżowiny usznej dorosłego jest bardziej zwapniała i sztywna dlatego korekcję uszu odstających trudniej wykonuje się u dorosłych. Po 5 roku życia małżowina uszna bardzo wolno wzrasta, dlatego ten okres według części chirurgów jest najlepszy do przeprowadzania wszelkich korekt małżowiny usznej w tym korekty uszu odstających. Część operatorów uważa, że najlepszy okres do przeprowadzenia tej operacji to wiek pomiędzy 10 a 14 r. ż, gdyż w tym okresie małżowina uszna przestaje całkowicie rosnąć.
Korekcja uszu to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów plastycznych. Podczas tego zabiegu można skorygować ustawienie małżowiny usznej jak również usunąć jej niedoskonałości takie jak:
- nadmiernie rozwinięty obrąbek ucha
- niedorozwinięta grobelka
- zwinięte lub za duże płatki uszu
Konsultacja przed zabiegiem
Konsultacja przed zabiegiem to czas na rozmowę z lekarzem o indywidualnych potrzebach
i oczekiwaniach związanych z zabiegiem. Wtedy też chirurg odpowie na nurtujące pytania, przekaże niezbędne informacje medyczne i zdrowotne związane z zabiegiem jak również omówi przebieg i zakres zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu
Pacjentka/ pacjent w dniu operacji powinien być zdrowy, wszystkie infekcje i stany zapalne powinny być wyleczone. Lekarz zleca badania, które pacjent powinien przywieź ze sobą przed zabiegiem.
W przypadku gdy pacjentka/pacjent pali papierosy powinien zrezygnować z nich przynajmniej na 2 tygodnie przed zabiegiem (palenie powoduje opóźnione gojenie ran). Zaleca się również odstawienie w tym czasie środków antykoncepcyjnych oraz leków zaburzających krzepliwość krwi. Bezwarunkowo należy zrezygnować z kąpieli słonecznych i solarium na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
W dniu zabiegu korekcji uszu
Pacjentka/pacjent zgłasza się na umówioną godzinę do Rejestracji Zabiegów. Powinien być na czczo na 6 godzin przed zabiegiem tzn. Należy powstrzymać się od jedzenia i picia , a także od żucia gumy. Rano w dniu zabiegu zaleca się pacjentom kąpiel pod bieżącą wodą w mydle antyseptycznym. Zalecane jest pozostanie bez makijażu, ubranie do przebrania (dres, piżama, ciapy) powinno być luźne, nie krępujące ruchów.
Bezpośrednio przed zabiegiem wykonuje się rysunki wyznaczające linie cięć oraz stanowiące punkty orientacyjne w trakcie operacji. Wykonane zostaną zdjęcia fotograficzne do dokumentacji medycznej.
Czas trwania zabiegu: ok 1-1,5 godziny
Rodzaj znieczulenia: miejscowe lub ogólne
Pobyt w szpitalu: 1 dzień
Opieka pooperacyjna
Pobyt w szpitalu przebiega pod kontrolą wykwalifikowanego i doświadczonego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.
Pacjentka/ pacjent przed wyjściem do domu ma założoną specjalną opaskę, którą należy nosić dzień i noc do momentu zdjęcia szwów (10-14 dni po zabiegu), a następnie większą część dnia przez kolejne 4 tygodnie.
Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych występują bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kilku kolejnych dni. Mogą się one nasilać w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności ruchowej i wymagać doustnych leków przeciwbólowych przez następne kilka tygodni. Normalnym objawem jest występowanie obrzęków, zaczerwienienia, zwiększonego ucieplenia i podbiegnięć krwawych w okolicy operowanej, które ustępują stopniowo w okresie od 2 do 3 tygodni po zabiegu.
W przypadku wydłużonego czasu zabiegu lub w przypadku obecności dodatkowych obciążeń w okresie okołooperacyjnym mogą być podawane dożylnie antybiotyk oraz podskórnie heparyna drobnocząsteczkowa celem zastosowania profilaktyki przeciwbakteryjnej i przeciwzakrzepowej.
Zalecenia pooperacyjne
W dniu wypisu pacjent otrzymuje kartę zleceń pooperacyjnych z wszystkimi istotnymi informacjami, niezbędnymi w okresie rekonwalescencji:
- Wizyta kontrolna w 3-5 dobie oraz 10-14 dobie po zabiegu w Poradni Chirurgicznej CM Sanitas.
- Zmiana opatrunku oraz przemywanie rany Okteniseptem 2-3 razy dziennie do momentu zdjęcia szwów. Nie należy leżeć na ranie, przebywać w pozycjach powodujących ucisk rany, prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę.
- Należy ograniczyć aktywność fizyczną przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu, unikanie wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego (np. sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne itp). Powrót do ćwiczeń fizycznych po upływie 4 tygodni (aerobik, siłownia)
- Kąpiel pod bieżącą wodą już w 2-gi dzień po zabiegu (unikanie kąpieli w wannie z gorącą wodą).
- Usunięcie szwów 10-14 dni po zabiegu.
- Zalecana dieta lekkostrawna, wysokobiałkowa
- Wskazane noszenie opaski co najmniej przez 4 tygodnie
- Do 6 miesięcy po operacji zalecamy nie korzystać z sauny, basenu, solarium.
U pewnej grupy pacjentów może dojść po operacji do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej, wymagającego ewakuacji drogą kilku kolejnych nakłuć (punkcji). Należy skontaktować się z lekarzem operującym.
Efekty trwałe zabiegu
Po zabiegu korekcji uszu efekt finalny jest trwały. Oceny skuteczności zabiegu wstępnie dokonuje się po około 6 tygodniach, a ostatecznie po 3 miesiącach. Korekta uszu odstających prowadzi do poprawy symetryczności, proporcji i wielkości małżowin usznych. Zmiana wyglądu uszu ma wpływ na poprawę wyglądu całej twarzy oraz polepszenia komfortu psychicznego pacjenta. Im większa deformacja tym lepszy efekt końcowy i zadowolenie pacjenta.
Dodatkowe informacje
Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL.794 136 038
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.