Nadmierny rozrost tkanki gruczołowej sutka u mężczyzny fizjologicznie, przejściowo występuje w okresie pokwitania i samoistnie zanika. Może także wystąpić w dowolnym okresie życia mężczyzny z różnych przyczyn i dotyczyć jednego lub obu sutków. Zabieg wykonuje się u chorych płci męskiej z przerośniętymi piersiami. Operację wykonuje się ze wskazań zdrowotnych i estetycznych.
Specjaliści realizujący usługę:
Opis zabiegu ginekomastii
Podczas zabiegu usuwa się tkankę tłuszczową oraz tkankę gruczołową piersi, a w ekstremalnych przypadkach konieczne jest również wycięcie nadmiaru skóry. Dzięki temu uzyskuje się jędrną i prawidłowo uformowaną klatkę piersiową.
Konsultacja przed zabiegiem
Konsultacja przed zabiegiem to czas na rozmowę z lekarzem o indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach związanych z zabiegiem. Wtedy też chirurg odpowie na nurtujące pytania, przekaże niezbędne informacje medyczne i zdrowotne związane z zabiegiem jak również omówi przebieg i zakres zabiegu.
Przebieg zabiegu ginekomastii
Operację wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Po przygotowaniu pola operacyjnego, wykonuje się cięcia w wyznaczonych wcześniej miejscach.
W zależności od wielkości piersi wykonuje się cięcie około otoczkowe lub pod fałdem piersiowy - rodzaj cięcia jest omawiany z pacjentem przed zabiegiem. Przez otwór w cięciu usuwany jest nadmiar tkanek miękkich piersi. Jeśli w wyniku przerośnięcia piersi dochodzi do opadnięcia kompleksu brodawka-otoczka wykonywane jest w trakcie zabiegu jego podniesienie. W zależności od miejscowego stanu klinicznego kompleks brodawka otoczka może być przeniesiony na szypule tkanek [bez odcinania] lub w formie wolnego przeszczepu. Pobrany materiał tkankowy jest wysyłany do badania hist-pat.
Jeśli zabieg wykonuje się poprzez operację liposukcji, przez 5 mm cięcia w wyznaczonych miejscach na piersiach wprowadza się za pomocą kaniul płyn tumescencyjny, którego zadaniem jest „rozpulchnienie” tkanki tłuszczowej. Następnie pobiera się tkankę tłuszczową za pomocą odsysania przez specjalne kaniule w celu zmniejszenia objętości piersi.
Operację kończy się kontrolą i zaopatrzeniem miejsc krwawienia w polu operacyjnym. Zakładany jest jałowy opatrunek z maścią z antybiotykiem.
Czas trwania zabiegu: ok 2-3 h
Rodzaj znieczulenia: ogólne
Pobyt w szpitalu: 1-3 dni w zależności od indywidualnych uwarunkowań
Opieka pooperacyjna:
Pobyt w szpitalu przebiega pod kontrolą wykwalifikowanego i doświadczonego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.
Pacjentka/ pacjent przed wyjściem do domu ma założone specjalne ubranie uciskowe, które należy nosić dzień i noc do momentu zdjęcia szwów ( 10-14 dni po zabiegu), a następnie większą część dnia przez kolejne 4 tygodnie.
Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych występują bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kilku kolejnych dni. Mogą się one nasilać w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności ruchowej i wymagać doustnych leków przeciwbólowych przez następne kilka tygodni. Normalnym objawem jest występowanie obrzęków, zaczerwienienia, zwiększonego ucieplenia i podbiegnięć krwawych w okolicy operowanej, które ustępują stopniowo w okresie od 2 do 3 tygodni po zabiegu.
W przypadku wydłużonego czasu zabiegu lub w przypadku obecności dodatkowych obciążeń w okresie okołooperacyjnym mogą być podawane dożylnie antybiotyk oraz podskórnie heparyna drobnocząsteczkowa celem zastosowania profilaktyki przeciwbakteryjnej i przeciwzakrzepowej.
Zalecenia pooperacyjne
W dniu wypisu pacjent otrzymuje kartę zleceń pooperacyjnych z wszystkimi istotnymi informacjami, niezbędnymi w okresie rekonwalescencji:
- Wizyta kontrolna w 3-5 dobie oraz 10-14 dobie po zabiegu w Poradni Chirurgicznej CM Sanitas.
- Zmiana opatrunku oraz przemywanie rany Okteniseptem 2-3 razy dziennie do momentu zdjęcia szwów. Nie należy leżeć na ranie, przebywać w pozycjach powodujących ucisk rany, prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę.
- Należy ograniczyć aktywność fizyczną przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu, unikanie wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego (np. Sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne itp.). Powrót do ćwiczeń fizycznych po upływie 6-8 tygodni (aerobik, siłownia)
- Kąpiel pod bieżącą wodą już w 2-gi dzień po zabiegu (unikanie kąpieli w wannie z gorącą wodą).
- Usunięcie szwów 10-14 dni po zabiegu.
- Zalecana dieta lekkostrawna, wysokobiałkowa
- Wskazane noszenie ubranka uciskowego co najmniej przez 6 tygodni.
- Do 6 miesięcy po operacji zalecamy nie korzystać z sauny, basenu, solarium.
U pewnej grupy pacjentów może dojść po operacji do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej, wymagającego ewakuacji drogą kilku kolejnych nakłuć (punkcji). Należy skontaktować się z lekarzem operującym.
Efekty zabiegu ginekomastii
Efekt pierwotny operacji jest widoczny zaraz po zabiegu. Z czasem obrzęk operacyjny tkanek ustąpi, ich struktura ulegnie przebudowie, linie cięć zbledną. Efekt ostateczny zabiegu zależy od stanu ogólnego i miejscowego chorego oraz jego zaangażowanie w zalecenia co do rehabilitacji oraz opieki nad ranami oraz bliznami i jest osiągany po upływie około 6 - 18 miesięcy.
Dodatkowe informacje.
Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 794 136 038
Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.