W ramach NFZ

Nie

Komercyjnie

70 zł
Wymagane skierowanie

W ramach abonamentu

Tak- jeżeli pakiet zawiera
Wymagane skierowanie

Czas trwania

20 minut

Obszar ciała

Szczęka

Pliki do pobrania
Skierowanie325.94 KB

Pantomogram jest specjalistycznym zdjęciem RTG stosowanym w stomatologii. Jest to zdjęcie przeglądowe, stosowane w leczeniu ortodontycznym i implantologicznym, ponadto umożliwia wykrycie nieprawidłowości takich jak: zmiany okołowierzchołkowe, próchnica, zatrzymane zęby, powikłania po leczeniu kanałowym.

W Centrum Medycznym „Sanitas” zdjęcia wykonywane są przy pomocy aparatu ucyfrowionego. Jest to czynność całkowicie bezbolesna i trwa zaledwie kilkanaście sekund.

Wskazania
  • przed leczeniem ortodontycznym,
  • w celu oceny ogólnego stanu zębów, czyli obecności próchnicy, jakości leczenia kanałowego, obecności zmian zapalnych wokół wierzchołka korzenia, jakości wypełnień,
  • w celu oceny warunków w jamie ustnej pod wykonanie protezy, korony, bądź mostu,
  • w celu oceny czy ilość kości i miejsca jest wystarczająca do wprowadzenia implantu,
  • przed chirurgicznym usunięciem zębów zatrzymanych,
  • w chorobach przyzębia, parodontozie, aby ocenić stopień zaawansowania choroby i zastosować odpowiednią metodę leczniczą

Przeciwwskazanie- ciąża

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie polega na zdjęciu metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.). Następnie jego ciało zostaje zabezpieczone fartuchem ołowianym chroniącym przed promieniowaniem rentgenowskim.

Przebieg zabiegu

Pacjent staje nieruchomo przy aparacie. Jego głowę umieszcza się w aparacie, opirając brodę o specjalny miejsce. Pacjent przytrzymuje zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie. Podczas wykonywania zdjęcia pacjent nie może się poruszyć.