Holter ciśnieniowy jest popularnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. Holter ciśnieniowy polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje ciśnienie przez cały czas. Z racji tego, że holter ciśnieniowy rejestruje wartości ciśnienia przez całą dobę, jego prawidłowe wartości będą się różnić w zależności od pory dnia.
Holter ciśnieniowy należy wykonać w celu:
- diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego;
- stwierdzenia, czy stosowane leczenie jest skuteczne;
- eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienia białego fartucha);
- oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności;
- diagnozy niedociśnienia;
- wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.
Przygotowanie do badania
-
Badanie należy wykonywać w trakcie normalnej aktywności;
-
Leki przyjmowane na stałe zażyć o zwykłej porze, chyba że lekarz kierujący zalecił inaczej — wtedy należy zastosować się do jego wskazówek;
-
należy zabrać wszystkie poprzednie wyniki badań;
-
należy ubrać luźne ubranie, pod które będzie można założyć mankiet oraz aparat zapisujący pomiary ciśnienia;
-
w trakcie badania obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców – zaleca się ich wzięcie przed założeniem aparatu.
Przebieg badania
Holter ciśnieniowy polega na założeniu pacjentowi na ramię specjalnego mankietu, który następnie zostaje połączony z aparatem przyczepionym do pasa. Posiada on pompę automatyczną, która jest zasilana na baterie. W czasie holtera ciśnieniowego to właśnie ten aparat rejestruje automatycznie pomiar ciśnienia. Holter ciśnieniowy monitoruje ciśnienie krwi przez całą dobę. Zazwyczaj po założeniu holtera ciśnieniowego, pomiary są dokonywane co 15 minut w ciągu dnia, a co 30 w nocy. Wówczas mankiet holtera ciśnieniowego na ramieniu automatycznie wypełnia się powietrzem na kilkadziesiąt sekund. Następnego dnia o tej samej godzinie pacjent jest proszony o zgłoszenie się do przychodni na zdjęcia holtera ciśnieniowego. Następne wynik holtera ciśnieniowego jest wgrywany na komputer, a kardiolog opisuje zapis. W trakcie trwania badania pacjent zobowiązany jest do prowadzenia dziennika, w którym powinien notować: czynności wykonywane przez chorego (marsz, bieg, silne zdenerwowanie, drzemka w ciągu dnia, początek snu nocnego i jego zakończenie itp.); objawy i zdarzenia, które miały miejsce podczas badania (z zaznaczeniem godziny); godzinę zażycia leków ( należy zapisać nazwę i dawkę przyjętego leku.
Zalecenia, dotyczące badania:
-
nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych;
-
nie powinno się manipulować przy rejestratorze.
Przeciwwskazania
-
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania holtera ciśnieniowego.
Holter ciśnieniowy wymaga od pacjenta normalnych codziennych czynności. Nie powinien on w związku z założeniem holtera ciśnieniowego zwalniać tempa i ograniczać swojej aktywności. Nie bez znaczenia jest również fakt, że holter ciśnieniowy można również powtarzać wiele razy, w zależności od potrzeb. Ponadto holter ciśnieniowy można wykonywać u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia, również w czasie ciąży.
Wyniki badań i ich odbiór
-
Holter sam dokonuje automatycznej oceny dobowego rytmu serca, jednak analiza taka wymaga weryfikacji lekarskiej w odniesieniu do notatek pacjenta zawierających zapis odczuwanych przez niego podczas badania dolegliwości. Wynik holtera ciśnieniowego jest dostępny dla pacjenta po ok. 3 tygodniach od zdania aparatu.