W ramach NFZ

Tak do 18-tego roku życia

Komercyjnie

Kiretaż zamknięty + mieszanka przeciwzapalna za 1 łuk - 300 zł
Kiretaż otwarty (1/4 łuku zębowego) - 500 zł

W ramach abonamentu

Tak - zgodnie z pakietem

Bezpłatna konsultacja kwalifikująca

Zapraszamy na Bezpłatną konsultację stomatologiczną

          U osób chorych na paradontozę dochodzi do obniżania się poziomu kości znajdującej się wokół zębów. W efekcie głębokość kieszonek dziąsłowych, czyli zagłębienia znajdującego się pomiędzy zębem a powierzchnią korzenia, ulega zwiększeniu. Dla pacjenta niemożliwym jest podczas codziennej higieny jamy ustnej usunięcie bakterii czy resztek pokarmowych tam się odkładających. Również zabieg skalingu (usuwania kamienia) przy głębszych kieszonkach jest nieskuteczny. W związku z tym w celu leczenia koniecznym staje się wykonanie kiretażu – dokładnego oczyszczenia kieszonek dziąsłowych. W zależności od ich głębokości wykonuje się kiretaż otwarty lub też zamknięty.

Specjaliści realizujący usługę:

         Kiretaż to zabieg periodontologiczny, wykonywany w celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych, które pogłębiają się w przypadku rozwoju paradontozy w szczelinie między dziąsłem a zębem. Jest to procedura medyczna najczęściej stosowana podczas leczenia chorób przyzębia. Polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonki kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia, których obecność powoduje stany zapalne. W efekcie choroba ustępuje, rany się goją, a osłabiona warstwa nabłonka zaczyna się odbudowywać. Aby Pacjent nie odczuwał żadnego dyskomfortu zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Wyróżniamy dwa typy kiretażu:

 • Kiretaż zamknięty – wykonywany w przypadku kieszonek do 5 mm bez odsłaniania korzenia i wykonywania nacięć;

 • Kiretaż otwarty – stosowany w celu oczyszczania kieszonek głębszych; podczas zabiegu odchyla lub nacina się dziąsło, co pozwala zajrzeć do wnętrza kieszonki i dokładnie ją oczyścić;

KIRETAŻ ZAMKNIĘTY

         Kiretaż zamknięty, nazywany także poddziąsłowym, jest zabiegiem mało inwazyjnym. Mimo to wiele osób obawia się związanym z nim dolegliwości bólowych. Zabieg jest przeprowadzany, gdy u pacjenta na skutek niewłaściwej higieny dochodzi do gromadzenia się osadu w kieszonkach przyzębnych. Kiretaż zamknięty jest wykonywany, gdy głębokość kieszonek nie przekracza 5 mm.

CEL ZABIEGU

Celem kiretażu zębów jest usunięcie ziarniny zapalnej, resztek pokarmowych i osadu bakteryjnego z kieszonek. Dzięki temu ulegają one spłyceniu i zbliznowaceniu, po czym pokrywają się świeżym, zdrowym nabłonkiem.

Kiretaż zamknięty wykonuje się bez rozcinania dziąsła. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu i innych dolegliwości. Najpierw dentysta odchyla błonę śluzową, aby odsłonić korzeń zęba. Następnie korzysta ze specjalistycznych narzędzi, dzięki którym może dokładnie oczyścić powierzchnię korzenia, a także usunąć ziarninę i nabłonek ze ściany dziąsłowej oraz dna kieszonki. W trakcie zabiegu może wystąpić krwawienie dziąseł.

ZALECENIA PO ZABIEGU

Po zabiegu kiretażu zamkniętego należy ściśle przestrzegać poniższych zaleceń, aby zminimalizować dolegliwości bólowe i przyspieszyć gojenie kieszonek:

 • zanim ustąpi znieczulenie miejscowe przyjąć tabletkę przeciwbólową (nie wolno stosować aspiryny),

 • leki przeciwbólowe stosować przez 2 dni po zabiegu,

 • w przypadku nadwrażliwości bólowej płukać zęby ciepłym roztworem soli (1/2 łyżeczki soli rozpuścić w 120 ml ciepłej wody),

 • unikać szczotkowania i nitkowania zębów przez 12 godzin po zabiegu,

 • po upływie 12 godzin od zabiegu 2 razy dziennie szczotkować zęby delikatnie, ale dokładnie,

 • unikać pokarmów kleistych, twardych, szorstkich i wymagających intensywnego żucia przez 2 dni po zabiegu,

 • zaprzestać palenia tytoniu,

 • przy czasowej nadwrażliwości na zimno stosować specjalne pasty przez 1–2 tygodnie po zabiegu,

 • po 7–14 dniach udać się kontrolę do lekarza prowadzącego leczenie.

KIRETAŻ OTWARTY

         Kiretaż otwarty wykonywany jest w przypadku kieszonek bardzo głębokich. Zabieg jest bardziej inwazyjny, ponieważ wiąże się z koniecznością przecięcia i odsunięcia dziąsła oraz powierzchni korzeni zębów. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog dokładnie oczyszcza kieszonki przyzębne i usuwa ziarninę oraz inne osady. Następnie powierzchnia korzenia zostaje wygładzona, a odsłonięte dziąsła są zszywane.

CEL ZABIEGU

      Celem zabiegu jest całkowite odsłonięcie kieszeni i dokładne oczyszczenie korzenia zęba oraz kości. W przypadku silnego stanu zapalnego i związanych z nim ubytków kostnych stomatolog może wykonać uzupełnienie za pomocą materiału kościozastępczego.

Po otwartym kiretażu zęba pacjentowi mogą dokuczać dyskomfort i dolegliwości bólowe wynikające z nacięcia dziąsła. Do skutków ubocznych zalicza się także:

 • zasinienie lub przebarwienie policzka lub wargi,

 • czasową utratę czucia w miejscu, w którym wykonywany był zabieg,

 • niewielkie krwawienie z nacięcia,

 • nadwrażliwość na zimne i ciepłe potrawy,

 • czasową ruchomość zębów.

ZALECENIA PO ZABIEGU

        Podobnie jak w kiretażu zamkniętym, pacjent powinien stosować leki przeciwbólowe (aspiryna jest wykluczona) oraz antybiotyki przepisane przez lekarza. Zalecane jest zaprzestanie palenia papierosów i picia alkoholu oraz unikanie gwałtownego pochylania się, które może powodować przekrwienie dziąseł, przez przynajmniej 2 doby po zabiegu. Pacjent powinien stosować półpłynną dietę i unikać gryzienia oraz żucia twardych pokarmów przez tydzień po zabiegu.

Zęby należy myć miękką szczoteczką przeznaczoną dla osób po zabiegach chirurgicznych. Jamę ustną można płukać roztworem soli, ale nie wolno stosować nici dentystycznych, ponieważ mogą przyczynić się do rozejścia szwów.

 

  Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400

 

Dodatkowe informacje

Przedstawiona oferta  ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.