W ramach NFZ

Tak - wymagane skierowanie i konsultacja Specjalisty realizującego zabieg

Komercyjnie

od 1500 zł

W ramach abonamentu

Nie

Znieczulenie

Miejscowe/ ogólne

Czas trwania

Około 30 minut

Czas pobytu w CM Sanitas

W zależności od znieczulenia do 12 godzin

Czas rekonwalescencji (L4)

Nawet do 30 dni

Obszar ciała

Narządy płciowe

Grupa wiekowa Pacjentów

Od 3 r.ż

Stulejka jest stanem patologicznym rozpatrywanym dopiero od pewnego wieku. U dorosłego mężczyzny nieprawidłowości w obrębie układu płciowego utrudniają podejmowanie czynności seksualnych. Stulejka jest najczęściej występującym schorzeniem męskich narządów płciowych – wrodzone lub nabyte, wywołane poprzez stany zapalne napletka, choroby skóry, urazy, zwężenie ujścia napletka.

Operacja jest jednym z wariantów leczenia stulejki, zbyt długiego luźnego napletka lub krótkiego wędzidełka napletkowego. W przypadku pacjentów dorosłych, zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Proponowane zabiegi operacyjne

Operacyjne leczenie stulejki, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, sprowadza się do wykonania zabiegu plastyki penisa lub obrzezania.

Obrzezanie polega na chirurgicznym usunięciu części lub całości napletkach oraz późniejszym, właściwym już uformowaniu brzegów skóry okalającej żołądź.
Sam zabieg obrzezania jest stosunkowo prostą operacją chirurgiczną. Wykonywany jest w znieczuleniu nasiękowym lub regionalnym. Długość operacji zależy od tego, czy napletek jest usuwany w całości, czy częściowo. Podczas obrzezania całkowitego chirurg wycina nadmiar skóry z penisa i części napletka. Cięcie może być poprowadzone blisko żołędzi, dzięki czemu blizna będzie mniej widoczna – metoda nosi nazwę „low and tight". Drugim wariantem jest metoda „high and tight", przy której cięcie biegnie dalej od żołędzi. Po obrzezaniu całkowitym żołądź zarówno w stanie wzwodu, jak i spoczynku pozostaje cały czas odkryta. Po wycięciu napletka chirurg zszywa rany przy użyciu szwów rozpuszczalnych, następnie pacjent może opuścić klinikę (nie ma konieczności pozostawania w niej na noc). Rany goją się przez ok. 2-4 tygodnie, w tym czasie należy powstrzymywać się od stosunków seksualnych i stosować zalecane przez lekarza żele bądź maści.

Drugim rodzajem zabiegu jest obrzezanie częściowe, odróżniające się od całkowitego tym, iż chirurg usuwa jedynie część napletka. W efekcie u pacjenta po tym typie obrzezania w stanie spoczynku żołądź może być częściowo lub w całości zakryta. Operacja trwa niecałą godzinę, krótszy jest również okres rehabilitacji – około dwóch tygodni. W trakcie zabiegu stosowane są szwy z materiałów wchłanianych (nie wymagają późniejszego zdejmowania). Po zakończeniu zabiegu pacjent opuszcza gabinet, a przez okres około 4 tygodni zaleca się mu unikanie współżycia i podobnie jak przy obrzezaniu całkowitym, stosowanie odpowiednich preparatów.

Dodatkowe informacje

Przedstawiona oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

Wskazania

-nawracające stany zapalne cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych
-problem związany ze współżyciem
-nieprzyjemny zapach spowodowany problemami w utrzymaniu prawidłowej higieny
-trudności w oddawaniu moczu

Korzyści i zalety

Poprawa komfortu, samopoczucia. Odtworzenie naturalnego wyglądu narzadów płciowych wpływa pozytywnie na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem powinno zostać przeprowadzona konsultacja polegająca na wywiadzie oraz badaniu fizykalnym. Ważne jest by co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem pacjent był w pełni zdrowy. Nie może przez ten okres przyjmować antybiotyków. Ważne jest również odstawienie wszelkich leków rozrzedzających krew takich jak Aspiryna, Polopiryna S, Acard, Polocard, Bestpiryn itp. Przed operacją stulejki pacjent wykonuje również podstawowe badanie krwi obejmujące: morfologia krwi, antygen HbS, czas protrombinowy (PT), czas kaolinowo-kefalinowy (APTT),aminotransferaza alaninowa (ALAT). W przypadku występowania stnów zapalnych w okolicach miejsca operowanego należy je wyleczyć. Przygotowaniem do zabiegu jest również ogolenie krocza.

Przebieg zabiegu

Podczas obrzezania całkowitego chirurg wycina nadmiar skóry z penisa i części napletka. Cięcie może być poprowadzone blisko żołędzi, dzięki czemu blizna będzie mniej widoczna – metoda nosi nazwę „low and tight". Drugim wariantem jest metoda „high and tight", przy której cięcie biegnie dalej od żołędzi. Po obrzezaniu całkowitym żołądź zarówno w stanie wzwodu, jak i spoczynku pozostaje cały czas odkryta. Po wycięciu napletka chirurg zszywa rany przy użyciu szwów rozpuszczalnych, następnie pacjent może opuścić klinikę (nie ma konieczności pozostawania w niej na noc).

Opieka pooperacyjna

Opuchlizna utrzymuje się przez kilka dni po operacji stulejki.Po zabiegu mężczyzna powinien nosić opatrunek, a także dbać o przemywanie miejsc intymnych zgodnie z zaleceniami lekarza. Sugerowane jest również, aby po każdym oddaniu moczu przemywać napletek i żołądź rumiankiem lub przegotowaną wodą. Panowie po zabiegu powinni unikać współżycia przez okres około 4 tygodni po zabiegu.

Zalecenia

Penis po operacji powinien być utrzymany w pozycji pionowej co powoduje zmniejszenie się obrzęku po operacji. Zaleca się noszenie przewiewnej bielizny.

Aby uniknąć ponownego zwężenia ujścia napletka po okresie wygojenia się rany należy systematycznie przeprowadzać ćwiczenia przywodzenia i odwodzenia napletka.

Bezpieczeństwo

Rehabilitacja trwa około dwa tygodnie.