W ramach NFZ

Tak - wymagane skierowanie

Komercyjnie

4500,00 zł + koszt soczewki

Koszt operacji zaćmy z zastosowaniem poszczególnych soczewek:

  • Podstawowa soczewka - 500,00 zł 

Cennik soczewek PREMIUM zabiegi wykonywane przez prof. Żarnowskiego:
1. Soczewka trójogniskowa Alcon Panoptix  6300
2. Soczewka trójogniskowa Zeiss AT Lisa Tri 6400
3. Soczewka wieloogniskowa Lentis MPlus 5250
4. Soczewka EDOF Zeiss AT Lara 5700
5. Soczewka EDOF dwuogniskowa Lentis Comfort 4800
 

Kwotę za zabieg ustala Lekarz Specjalista podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

W ramach abonamentu

Nie

Znieczulenie

Miejscowe / ogólne

Czas trwania

10 - 15 min

Czas pobytu w CM Sanitas

3-4 godziny

Czas rekonwalescencji (L4)

do 14-stu dni

Obszar ciała

Oczy

Grupa wiekowa Pacjentów

od 18-tego roku życia.

        Zaćma stanowi jedno z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń narządu wzroku, a nieleczona, może prowadzić do całkowitej jego utraty. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce soczewki sztucznej, co pozwala odzyskać ostrość widzenia nawet w przypadku zaawansowania choroby.

Rodzaje stosowanych soczewek:

 

Specjaliści realizujący usługę:

       Zaćma zwana również kataraktą jest to taki stan oka, w którym na skutek stopniowej utraty przejrzystości soczewki oka dochodzi do pogorszenia widzenia. Najczęściej zaćma występuje u osób starszych – tzw. zaćma starcza i jej etiologia nie jest dokładnie wyjaśniona.

RODZAJE ZAĆMY

  • Zaćma wrodzona,.
  • Zaćma nabyta,
  • Zaćma pourazowa,
  • Zaćma wtórna.

CZYNNIKI RYZYKA

  • cukrzyca;

  • nadciśnienie tętnicze;

  • częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne;

  • nałogi (palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu);

  • przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów, preparatów hormonalnych, statyn);

  • inne wady narządu wzroku (zwłaszcza krótkowzroczność), urazy w obrębie oka;

  • wcześniejsze przypadki zaćmy w rodzinie.

  • zabiegi chirurgiczne w obrębie gałki ocznej

  • urazy w obrębie oka

OBJAWY

       Choroba ma bezbolesny przebieg, a objawia się postępującymi zaburzeniami widzenia, wśród których najpowszechniejsze to upośledzenie ostrości widzenia i postrzegania kontrastu, utrudnione widzenie w ostrym oświetleniu czy rozszczepienie światła, w części przypadków pojawia się też szybko postępująca krótkowzroczność lub nadzwroczność.

 

BADANIA wykonywane w celu rozpoznania zaćmy

  • badanie pola widzenia,

  • pomiar ciśnienia śródgałkowego,

  • ocena tarczy nerwu wzrokowego na dnie oka,

  • badanie HRT, OCT.

 

PRZEBIEG ZABIEGU

       Sam zabieg trwa około 20 minut, przeprowadzany jest w trybie chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym, a jego istotą jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.  Podczas operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji na powierzchni oka wykonuje się niewielkie nacięcie o średnicy ok. 2-3 mm, przez które do jego wnętrza wprowadza się końcówkę tzw. fakoemulsyfikatora. Jest to narzędzie, rozbijające zmętniałą soczewkę przy pomocy ultradźwięków (fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa) lub strumienia płynu (emulsyfikacja płynowa). Następnie rozbita soczewka zostaje z otaczającej ją torebki wyssana, a na jej miejsce wprowadza się sztuczną soczewkę, zwiniętą w cienki rulonik – wewnątrz torebki sztuczna soczewka rozwija się, przyjmując odpowiedni kształt. Zakładanie szwów po zabiegu nie jest konieczne, ponieważ rana zasklepia się sama, co minimalizuje ryzyko wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego i przyspiesza proces gojenia się oka. Z uwagi na fakt, że procedura jest małoinwazyjna, pacjent może opuścić klinikę już w kilka godzin po zabiegu, a przez kilka tygodni zalecane jest stosowanie specjalnych antybiotykowo-sterydowych kropli do oczu, chroniących przez stanem zapalnym lub infekcją.

POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU

Po zabiegu zakładany jest opatrunek na oko, pacjent odpoczywa krótki okres czasu po operacji (około 20-30 minut) i może zostać wypisany do domu. Opatrunek jest usuwany następnego dnia w trakcie wizyty kontrolnej.

        Po operacji zaćmy może wystąpić niewielkie swędzenie, podrażnienie oka, uczucie ciała obcego. Może również występować wydzielina z oka oraz światłowstręt. Zwykle są to objawy przemijające i ustępują po paru dniach. Bezpośrednio po operacji Pacjent zakrapla leki, przepisane przez okulistę w celu przyspieszenia gojenia i zmniejszenia ryzyka infekcji. Trzeba unikać pocierania i dotykania oka. Dla ochrony oka można nosić okulary lub osłonę. W słoneczne dni wskazane są przyciemniane okulary przeciwsłoneczne. W domu należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownego schylania się. Można spacerować, chodzić po schodach, oglądać telewizję i wykonywać lekkie prace domowe. Gojenie i stabilizacja widzenia występuje zwykle po 4-6 tygodniach od operacji.

ZALECENIA

         Po operacji można wykonywać większość codziennych czynności, pomimo, że widzenie operowanym okiem jest jeszcze przymglone. U większości osób potrzeba kilku tygodni do poprawy i pełnej stabilizacji widzenia. Po wszczepieniu soczewki sztucznej większość osób obserwuje, że kolory są bardzo jasne. Wynika to z tego, że wszczepiona soczewka jest przezroczysta, natomiast soczewka naturalna ma żółtawo-brązowawy odcień. Oko w okresie kilku miesięcy przyzwyczai się do tego, że odbierane kolory są jaśniejsze. Pomocnym w tym może być stosowanie przyciemnianych okularów, zwłaszcza w okresie słonecznej pogody.

 

ZALETY wykonania operacji zaćmy:

  • zabieg w trybie Chirurgii Jednego Dnia,

  • krótki czas oczekiwania,

  • nowoczesny i innowacyjny sprzęt,

  • doświadczony zespół lekarzy specjalistów.

Z operacją nie warto czekać, bo zaćma, atakując jeden z naszych najważniejszych zmysłów, z czasem znacznie pogarsza jakość życia.

 

       Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400

Dodatkowe informacje

      Przedstawiona oferta  ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.