Torbielą nazywa się patologiczną jamę otoczoną mniej lub bardziej wyraźnie wykształconą ścianą. Torbiel jajnika jest to często stwierdzana patologia ginekologiczna. Wśród torbieli wyróżnia się: surowicze - tzw. torbiele proste, torbiele endometrialne, tworzące się w przebiegu endometriozy , torbiele dermoidalne (tzw. skórzaste), torbiele wypełnione śluzem, torbiele zawierające elementy lite. Inne przyczyny torbieli to: nieleczone stany zapalne, czynniki genetyczne. Są to guzki, jakie się tworzą w obrębie jajników. Przeważnie występują u kobiet, które miesiączkują.

Pojedyncza torbiel może utworzyć się na jednym jajniku, lub na obydwu jednocześnie. Może też być ich więcej niż jedna. Jeśli torbiel nie jest leczona, może osiągnąć znaczne rozmiary. W zależności od pochodzenia torbiel może być, w rozumieniu potocznym, zmianą łagodną (np. nie pęknięty pęcherzyk Graafa, tzw. Przetrwały pęcherzyk Graafa), ale może również stanowić zmianę złośliwą (rak jajnika). Dlatego dla rokowania i leczenia bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie.

Leczenie

Małe torbiele wymagają regularnej obserwacji przez ginekologa. Duże są leczone głównie hormonalnie, a w przypadku, gdy nie daje to rezultatów, są usuwane metodą operacyjną. Czasem torbiele są tak liczne, że trzeba usunąć cały jajnik. W takim przypadku, jego funkcje przejmuje zdrowy jajnik. Kobieta nie odczuwa żadnych skutków operacji, może zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Należy jednak pamiętać, że nie tylko wielkość torbieli ma znaczenie w prognozowaniu przebiegu choroby.

Torbiel jajnika trzeba koniecznie operować, jeśli:

  • jest na tyle rozrośnięta, że uciska na inne narządy, utrudniając ich funkcjonowanie.
  • pęknie, co może spowodować wewnętrzne krwawienie lub zakażenie innych narządów w jamie brzusznej.
  • kobieta przekroczyła 45 rok życia, ponieważ w tym wieku wzrasta zagrożenie rakiem jajnika.

Proponowane zabiegi operacyjne

Metoda laparoskopowa po której pacjentka szybko odzyskuje dobrą formę i po kilku dniach może już opuścić szpital. Mniejsza jest też możliwość powikłań pooperacyjnych - infekcji, a w dalszej perspektywie zrostów i przepukliny. Tą metodą można operować wszystkie torbiele, co do których nie ma żadnych podejrzeń, że może to być nowotwór. Zaleca się ją szczególnie kobietom młodym, które jeszcze nie rodziły, gdyż oszczędza jajniki i jajowody.


Metoda tradycyjna - wprawdzie niesie ze sobą większe ryzyko powikłań (infekcji, zrostów pooperacyjnych, przepukliny), jednak stwarza możliwość, gdy jest to konieczne, rozszerzenia pola operacji, Stosowana jest w każdym przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że torbiel ma charakter nowotworu. Torbiele należą do najczęstszych zmian, jakie powstają na jajnikach. Większość z nich ma przebieg łagodny i bezobjawowy. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie zwykła, niegroźnie wyglądająca zmiana, jest rakiem. Dlatego też bardzo ważna jest systematyczna kontrola ginekologiczna i skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących leczenia i częstotliwości wizyt.