Komercyjnie

500 zł

Czas trwania

Non enim iam stirpis bonum quaeret

Liczba zabiegów w serii

5

Odstęp między zabiegami

60 dni

Czas rekonwalescencji (L4)

120 dni

         Choroba może wystąpić w każdym wieku, najczęściej jednak dotyczy dorosłych kobiet prowadzących aktywne życie seksualne. Zdarza się również u kobiet w ciąży. Przyczyną jest najczęściej infekcja.

Specjaliści realizujący usługę:

  CHARAKTERYSTYKA

Gruczoły Bartholina leżą w okolicach przedsionka pochwy, po jednym po każdej stronie. Przewody wyprowadzające wydzielinę produkowaną przez gruczoły mają swe ujście między błoną dziewiczą, a wargą sromową mniejszą. Wydzielina pojawia się w chwilach podniecenia płciowego i ma za zadanie zwilżenie i wygładzenie przedsionka pochwy.

 

PRZYCZYNY

Najczęstszą przyczyną zapalenia tego gruczołu jest zakażenie dwoinkami rzeżączki, pałeczką okrężnicy lub paciorkowcami. W wyniku zainfekowania bakteriami ujście gruczołu zamyka się i dochodzi do zakażenia zbierającej się w nim wydzieliny. Choroba może mieć postać ostrą lub przewlekłą.

W postaci ostrej w przedsionku pochwy i wardze sromowej pojawia się bolesny guz, który często utrudnia chodzenie i siedzenie. Często objawom towarzyszy stan podgorączkowy. W postaci przewlekłej, która może trwać bardzo długo objawy bólowe są nieznaczne lub nie ma ich wcale.

Obecny jest jedynie niewielki, najczęściej niebolesny guzek w miejscu gruczołu tzw. torbiel zastoinowa. Postać przewlekła może przejść w ostrą, a zapalenie gruczołu przedsionkowego większego ma skłonność do nawrotów. Jeżeli zawartość torbieli ulegnie zakażeniu, tworzy się ropień.

 

OBJAWY

  • obrzmienie lub guz w przedsionku pochwy;
  • zaczerwienienie okolicy guza;
  • podwyższenie temperatury ciała;
  • silny ból okolicy sromu;
  • narastający przy siadaniu i zmianie pozycji.

Obecność obrzęku powoduje zastój wydzieliny w gruczole i powstawanie ropnia. Zdarza się, że ropień gruczołu Bartholina samoistnie przebija się do przedsionka pochwy. Uwolnienie treści ropnej powoduje natychmiastową ulgę i ustąpienie dolegliwości bólowych. Dość często jednak konieczna jest interwencja lekarska – nakłucie bądź nacięcie ropnia i podanie antybiotyku. Leczenie najczęściej nie trwa długo i powoduje całkowite ustąpienie dolegliwości, ale nawroty choroby są dosyć częste. Chirurgiczne nacięcie ropnia wykonuje się w takiej fazie choroby, w której treść ropnia jest na tyle płynna, że może swobodnie wydostać się na zewnątrz. Brzegi nacięcia należy obszyć lub skoagulować, aby zapobiec zbyt szybkiemu zamknięciu się gruczołu i założyć tzw. sączek. Niekiedy konieczne jest miejscowe lub ogólne leczenie antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi. Przy tendencjach do nawrotów choroby lub wytworzeniu się torbieli gruczołu Bartholina – wykonuje się tzw. marsupializację. Jest to wyłonienie na zewnątrz wewnętrznej ściany poszerzonego gruczołu, co umożliwia wyprowadzenie na zewnątrz zgromadzonego śluzu produkowanego przez gruczoł, gdy prawidłowa droga odpływu jest niedrożna.

 

OPIS ZABIEGU

Podczas zabiegu mały tampon z bawełnianej gazy wprowadza się do jamy torbieli, aby ułatwić drenaż śluzu
z gruczołu, co zapobiegania zarastaniu jamy torbieli. Tampon usuwa się następnego dnia. Dolegliwości bólowe występujące po zabiegu operacyjnym zmniejsza się, stosując środki przeciwbólowe. Średni pobyt w szpitalu wynosi 24-48 godzin, a powrót do całkowitego zdrowia następuje po 2-3 dniach.

 

    Jeśli chcielibyście Państwo zadać dodatkowe pytania lub też skonsultować konkretny przypadek, prosimy o kontakt z pracownikami naszej placówki - TEL. 81 53 40 400

Dodatkowe informacje
      Przedstawiona oferta  ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego