Poradnik dla pacjenta po operacji proktologicznej

Hemoroidy są to poszerzone sploty żylne okolicy odbytu, przyjmujące najczęściej postać guzków. Bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów jest utrudniony odpływ krwi żylnej ze splotu odbytniczego, prowadzący do jego poszerzenia. Przyczyną powstawania guzków krwawniczych odbytu są głównie przewlekłe zaparcia, siedzący tryb życia, ciąża. Najczęstsze objawy tej choroby to: krwawienie świeżą, jasnoczerwoną krwią, pojawiającą się na powierzchni stolca. W okolicach odbytu mogą pojawić się łatwo wyczuwalne, czasem bolesne guzki.

Opis zabiegu

Najczęściej stosowanymi metodami leczenia operacyjnego guzków krwawniczych są operacje sposobem Milligana - Morgana, Fergusona lub Parksa. Polegają one na wypreparowaniu i wycięciu chorobowo zmienionych guzków.

Istnieje również możliwość wycięcia hemoroidów przy użyciu jednorazowego urządzenia – staplera (jest to tzw. Metoda Longo).

Inne metody stosowane w leczeniu choroby hemoroidalnej to:

  • leczenie zachowawcze z zastosowaniu różnych preparatów o działaniu przeciwzapalnym, obkurczającym błonę śluzową ( przeciwobrzękowym), przeciwbólowym, przeciwświądowym i zmieniających napływ krwi do miednicy mniejszej,
  • metody zabiegowe: zakładanie gumowych podwiązek, krioterapia (zamrażanie), waporyzacja (odparowywanie) i podkłuwanie naczyń doprowadzających krew do splotów hemoroidalnych (metoda DGHL).

Opieka pooperacyjna

Po zabiegu Pacjent pozostaje w oddziale zazwyczaj po krótkotrwałym pobycie w sali pooperacyjnej, gdzie monitorowane są podstawowe funkcje życiowe – ciśnienie krwi, akcja serca, wydolność układu oddechowego, tym samym gwarantujemy bezpieczeństwo i standardy postepowania medycznego. Najczęściej pacjent wypisywany jest ze szpitala po kilku godzinach od operacji lub w 1-2 dobie pooperacyjnej. Dalsza opieka pooperacyjna sprawowana jest ambulatoryjnie.

Opatrunki

Jest wskazane, aby lekarz lub pielęgniarka nauczyli Pacjenta jak wykonywać opatrunki. Opatrunki powinny być wykonywane dwa razy dziennie i po każdym wypróżnieniu. Po oddaniu stolca nie należy używać papieru toaletowego! Należy podmyć się letnią wodą! Ranę należy przemyć letnia wodą i przyłożyć gazik. Można miejscowo stosować leki zalecone przez lekarza. Rana goi się około 6 tygodni, jednak większość Pacjentów po 2-3 tygodniach wraca do pracy.

Częstym problemem po operacji hemoroidów jest ból, najczęściej związany z wypróżnieniem. Zaleca się stosowanie doustnie leków przeciwbólowych. Jeżeli leki te nie przynoszą dostatecznej ulgi, dodatkowy efekt przeciwbólowy zapewniają preparaty działające miejscowo przeciwbólowo (mogą one być aplikowane w postaci maści lub czopków). Działanie rozluźniające na mięśnie zwieracza, a tym samym przeciwbólowe, mają też ciepłe nasiadówki z dodatkiem azulanu lub kory dębu.

Badania kontrolne

Badanie kontrolne, najlepiej przeprowadzone przez lekarza, który operował chorego, powinno być wykonane w pierwszym tygodniu po operacji, a potem po 7 dniach lub 14 dniach, odpowiednio do tego jak goi się rana. Jeśli gojenie jest powikłane (np. zakażenie, obrzęk, zwężenie), badania kontrolne powinny być częstsze, nawet co kilka dni.

Tryb życia

Pacjent otrzymuje 2-3 tygodnie zwolnienia z pracy. W niektórych przypadkach (duży ból, obrzęk, gojenie powikłane) zwolnienie jest dłuższe. Zbyt szybki powrót do pracy, zwłaszcza jeżeli jest to ciężka praca fizyczna, może pogorszyć proces gojenia i wynik operacji.

Dieta

Po operacjach proktologicznych nie trzeba się głodzić, ani stosować diety płynnej. Chory po zabiegu jeszcze tego samego dnia otrzymuje lekkostrawną kolacje. Dieta po operacji proktologicznej nie odbiega od tej, którą zaleca się na co dzień Pacjentom. Zalecamy dietę bogatoresztkową. Posiłki powinny zawierać błonnik – najmniej 50 dag warzyw na dobę, dwie łyżki otrąb i jogurt. Powinny być lekkostrawne, mogą zawierać chude mięso, ryby, bez ostrych przypraw, niezbyt obfite i spożywane 4-5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu. Pacjent powinien wypijać co najmniej
1,5 litra wody na dzień.

Pilnie zgłoś się do lekarza/ szpitala jeżeli:

  • Wystąpiło obfite krwawienie z odbytu,
  • Temperatura ciała wzrosła powyżej 37,5 ° C,
  • Nastąpiło zatrzymanie moczu
  • Wystąpił bardzo silny ból,
  • Dłużej niż 48 godzin nie nastąpiło wypróżnienie.