Poszerzone naczynka to jeden z najczęstszych problemów, z którymi zgłaszają się ludzie do dermatologa czy do gabinetu medycyny estetycznej. Naczynka pękają najczęściej w wyniku zmian hormonalnych albo problemów z układem krążenia, a także w wyniku zmian atmosferycznych lub wrodzonej kruchości naczyń krwionośnych. Te nieestetyczne zmiany wymagają specjalnego podejścia, gdyż w większości przypadków nie da się ich usunąć domowymi metodami.
Skleroterapia to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków, naczynek i poszerzeń żylnych. Żyły są nastrzykiwane środkiem obliterującym, który drażni ścianę wewnętrzną naczynia i uaktywnia procesy zapalne. Prowadzi to do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia żyły.
Zabieg
Zabieg skleroterapii składa się z kilku lub kilkunastu wstrzyknięć leku do zmienionych naczyń żylnych. Natychmiast po nastrzykiwaniu zakładany jest opatrunek uciskowy. Dzięki temu ściany żyły zbliżają się do siebie. Utrzymanie ucisku przez dłuższy okres sprzyja unieruchomieniu przyściennej skrzepliny obficie przerastanej włóknikiem. Zabezpiecza to przed powikłaniami oraz zwiększa szanse powodzenia zabiegu. Dalszy proces gojenia doprowadza do całkowitego zarośnięcia światła żyły i do jej zwłóknienia.
Zmiany poddawane zabiegom przestają być widoczne. Prawidłowe krążenie odbywa się poprzez głębiej położone, zdrowe naczynia żylne. Czas gojenia zależy od średnicy żyły, stopnia zaawansowania żylaków oraz indywidualnych właściwości organizmu i wynosi: w przypadku naczynek- około 4 tygodnie, w przypadku żył o dużym przekroju- od około 4 do 6 miesięcy.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Trwa około 0,5 godziny.
Po zabiegu
Po zabiegu wskazane jest używanie codziennie wyrobów uciskowych utrzymujących prawidłowy przepływ żylny i zapobiegających powstawaniu nowych zmian.
Wskazania
- pajączki na bocznej i przyśrodkowej powierzchni uda, pod kolanami i na podudziach.
- drobne żylaki na udach i podudziach przy prawidłowych, wydolnych głównych pniach żylnych.
- uzupełnienie po leczeniu chirurgicznym gdy na nogach pozostają na tyle małe zmiany że nie można ich usunąć chirurgicznie.
Przeciwwskazania
- ciąża,
- przebyta zakrzepica w układzie żył głębokich,
- miażdżyca kończyn dolnych,
- zbyt duże żylaki.
Powikłania
- siniaki w miejscu podania preparatu i na przebiegu zamykanych naczyń, zasinienia znikają w ciągu ok 7 dni
- przebarwienia na przebiegu niedrożnych naczyń mogą pozostawać przez kilka tygodni, ustępuje samoistnie lub wymaga leczenia laserem
- bezpośrednio po zabiegu w miejscu podania środka powstaje rumień i obrzęk
- przy skleroterapii większych żylaków przez kilka tygodni może utrzymywać się stwardnienie i tkliwość przy dotyku na przebiegu zamkniętego naczynia
- martwica w miejscu podania preparatu, występuje rzadko, obejmuje bardzo małą powierzchnię skóry i goi się dobrze w ciągu kilku tygodni
- tzw. matting czyli siatka nowych naczyń powstająca wokół zamkniętego naczynia. Ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy lub wymaga terapii laserem